Гонки, музика, ремонти, компании пред блока: Какви са най-честите сигнали за шум в Пловдив?
Пловдив е най-шумният град в България. Това показват данните на МВР. Само през май в Министерството са получени над 5000 сигнала, от които 1035 са от града под тепетата.
Гонят го София, Варна, Бургас, Русе, Хасково, Стара Загора.
Като главни източници на шум се нареждат: строителните обекти, градският транспорт, увеселителните заведения, гонките, почистващите фирми, които при събирането на сметта блъскат контейнерите, шумните компании пред блоковете, ремонтите, говорещите на високо по улиците, уличните музиканти, сватбите, фойерверките, футболните стадиони, прелитащите самолети над градовете, преминаващите влакове през жил. квартали и др.
Инж. Петя Иванова, която е главен експерт в Националния център по обществено здраве и анализи, посочва, че пътният трафик е основният източник на шумово замърсяване, като през следващото десетилетие се очаква нивата да се увеличават както в градските, така и в селските райони поради развитието на урбанизацията и повишената нужда от мобилност.
"Главният източник на шум са превозните средства, но не е за подценяване и състоянието на пътната инфраструктура", казва тя пред "Телеграф".
"Като вредни ефекти от шума се посочват исхемичната болест на сърцето, силен дискомфорт и сериозни смущения на съня. Високите нива се срещат обикновено в работна среда - при различни производства. "Понякога звукът с ниски нива може да бъде дразнещ и да създава дискомфорт, но тогава говорим за шума в жилищната и околната среда, който ни съпътства“, уточнява още експертът.
Петя Иванова посочва, че в битката с намаляването на шума в населените места държавата изготвя стратегически карти.
"Планове за действие се разработват на всеки 5 години, след като се актуализира стратегическата карта за шум и там се отразяват необходимите действия, които трябва да се предприемат. В последните години наблюдаваме ново проектиране, изграждане на редица транспортни инфраструктурни обекти, реконструкции и ремонт на настилките, върви се към регулиране на пътния трафик, ограничаване на скоростта в жилищните райони, около училища, детски градини, болници“, коментира тя.
Инж. Иванова добавя, че също така се подновява градският транспорт, а при санирането на сгради се включват материали, които допринасят за по-добрата шумоизолация на жилищата. В последните години се изграждат и шумозащитни съоръжения, които виждаме по пътищата на страната - по магистрали, жп гари, основни пътища и др.