Готови ли са болниците в Пловдив за свободни ковид зони?
В общинската болница "Свети Мина" в Пловдив са готови да разкрият денонощна ковид зона при осигурено от държавата финансиране.
От болницата приемат идеята на здравните власти срещу месечно финансиране от 30 000 лева да разкрият денонощен ковид център. Със сегашното намаляване на плановите дейности това е възможно и с наличния персонал.
"За тази сума можем да осигурим на прима виста един екип от лекар, сестра и санитар, които да покриват часовете извън работно време", заяви за БНТ проф. Петър Петров, управител на МБАЛ "Св. Мина".
Заради по-лекото за момента протичане на заболели с Омикрон, ковид отделението в болницата е почти празно, но разходите за поддръжката му остават големи. От 35 ковид легла, заетите са 5.
"Ако продължим с такъв темп от 5-6 пациенти на ден да имаме, наистина ние не можем да си покрием разходите по поддръжката на ковид отделението, което имаме", допълни проф. Петър Петров.
Рентгенът в болницата е на 24-часов режим, само педиатър няма, защото детското отделение е в реконструкция и в момента за него се набира нов екип. Не така стои въпросът обаче в ДКЦ 1, където е една от четирите ковид зони в Пловдив. За да минат в денонощен режим, там ще трябва да назначат нови лекари, сестри, клиничен и рентгенов лаборант, както и клиничен и рентгенов лекар.
"При нас лекарите са на два, на 4, на 6 часа допълнително. Те работят или в друго лечебно заведение като болници, или в самите ДКЦ-та", добави д-р Евелина Славкова, управител на ДКЦ 1.
"Както при лекарите, така и при сестрите, са на два договора и на повече работят и трудно поддържаме. Прибягваме и до пенсионери, трудно се намират сестри", каза още Екатерина Кънчева, главна сестра в ДКЦ 1.
Заради недостиг на персонал в ковид зоната и ваксинационния кабинет няма специално назначени медици, а всеки от екипа на ДКЦ дежури по график там.