"Изгонихме го най-позорно и той се отби в съседния вход. За един наем от 120 евро на месец те се съгласиха да ги облъчват и подписаха", каза Йорданова, която претърпяла онкологична операциция. Тя обясни, че сградата представлява ЖСК с 4 входа и за монтирането на станцията е нужно съгласието на всички собственици. Точно с този аргумент те настояват съдът да отмени сключения договор.
"Не искам да ви говоря, че съм на 13-я последен етаж и облъчването е право срещу моя апартамент. Преди време дойде специалист и измери, че на места в жилището ми електромагнитното поле многократно надвишава нормите", каза Йорданова.
Тя и останалите собственици упълномощили адвокат Нина Горанска да ги представлява в съда. Според юристката, за да бъде поставена антена на покрива е нужно съгласие на общото събрание на целия блок от 4-те входа, а такова няма.
Междувременно Административният съд е отхвърлил жалбата на трите мобилни оператора срещу решението на местния парламент, с което се вземат крути мерки срещу разполагането на антени и базови станции върху училища и детски градини. То беше гласувано по предложение на председателя на ОбС Илко Илиев.
На практика се отлага сформирането на комисия от администратори и общественици, която да прегледа наличните антени в целия град и да провери дали са опасни за здравето на хората, коментира председателят. Илиев обаче предполага, че операторите ще обжалват на по-горна инстанция решението на пловдивския общински съвет.
"Не бива да предприемаме никакви действия, докато ВАС не се произнесе по казуса. Това са хора с много пари и влияние и затова не бива да правим грешки", смята Илиев. Той обясни, че юристи на неговата политическа сила са се заели да помогнат на хората от блок 202 в кв. Тракия, които атакуват в съда базовата станция.
Източник: в. "24 часа"