Обсъждането има за цел дискутиране на добри практики и възможности за приобщаване на река Марица, както и предлагане на идеи и препоръки за бъдещото развитие на реката.
Какво е "гражданско жури"?
"Гражданското жури" е механизъм предоставящ възможност на гражданите да изразят мнение и оформят колективни препоръки. Методът "гражданско жури" е динамичен, позволява получаването на разнородна информация и е интерактивен. Предоставя възможност на участниците да разбият проблема на отделни части, да ги анализират и да формират подробен анализ на конкретните въпроси.
Кой може да вземе участие?
"Гражданското жури" е в състав от 12 души, избрани на доброволен и произволен принцип и представляващи различни социални прослойки и възрастови групи. Всеки желаещ може да го направи тук
Как протича едно подобно заседание?
Провеждането на заседанията протича в рамките на 4 часа. Журито има достъп до информация засягаща всички страни на въпроса. Тя се състои от предистория и общи данни по темата, както и изслушване на "свидетели", които са специалисти в своята област, представящи различни гледни точки.
"Журито" има право да отправя въпроси към "свидетелите". В края на заседанието, журито излиза с "решение". Журито може да формулира една или няколко препоръки. Изготвените препоръки се използват за оформянето на доклад.