Гребната е пълна с риба, няма риск чиновници да сгафят в неделя

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
18:54 / 03.09.2004
2293
Гребният канал в Пловдив гъмжи от риба. Ловят се уклеи, черевноперки, каракуди, бабушки, кефали, шарани... и щуки! Това твърди в-к "Новинар" в днешния си брой и допълва: Пловдив е град, в сърцето на който можете да ловите на много места. Река Марица минава през самия му център, Гребният канал също е едно от достойнствата му - на него, както вероятно знаете, неколкократно са провеждани световни първенства. Каналът се зарибява редовно преди всяко състезание, за което и местното Ловно-рибарско дружество полага големи грижи.
В Канала традиционно се ловят много видове риби и в момента риболовът там върви с пълна сила, продължава коментарът. Покрай олимпиадата в Гърция достъпът до него беше тотално забранен дори за разхождащи се и колоездачи заради провеждащите се активни тренировки на националните отбори на САЩ и Полша по гребане. По тази причина там не можа да се проведе и последното състезание от републиканския шампионат на Федерацията по спортен риболов. Това обаче, колкото и да е смутило риболовците, сякаш е дало възможност на рибата в канала да отдъхне от постоянните риболовни набези и сега тя се е разкълвала неимоверно. Най-добрите места за риболов са стартовете на Канала и Гъбата. Там се захранва всекидневно и рибите имат навика да се въртят. Най-често използваните въдици са директните - телескопи с дължина от 6-7 м вършат идеална работа. Понякога рибите идват и много по-близо до брега. Първоначално е хубаво да се захрани с тежка захранка и след това да се дохранва само с бял червей. По този начин най-често се ловят бабушки, уклеи и каракуди. В момента уклеите много са се активизирали. Шараните също не са рядкост, но повечето са големи и много силни, а с директния телескоп трудно се вадят такива риби. Местните риболовци ловят каракудата много успешно на прясна вафла. Тя е като тесто, от което се прави нормално топче и директно се закача на куката. На нея кълват и останалите риби - като шаран и кефал. В канала има много скобар, който кълве само на определени места. Това са именно стартовете. Скобарите кълват само по определено време - когато се пусне водата от Марица и стане силно течение. Тогава рибите се раздвижват и започват да се хранят много активно. Ловят се точно от стартовете или отстрани на брега до стартовете. Кълват съвсем близо и риболовът на хляб е най-успешен. Рибите реагират на захранка, но червеите не са много удачен вариант за риболова. Когато скобарите започнат да се ловят, други риби почти не са завъртат. Скобарите се движат на пасажи и на местата, където се завъртят, гонят останалите риби. Кълват изключително рязко и нервно. Затова се правят много празни засичания. Трябва да се използват по-малки и остри куки и да се слага съвсем малко парченце хляб за стръв. В момента на стартовете вадят и толстолоби. Доскоро в канала, освен костур, нямаше други хищници. Съвсем отскоро се е развъдила и щука, за която още не се е разчуло. Малко хора знаят, че хищника го има в канала и все още не го търсят. Тъй като в канала има доста водорасли, щуката се развива много бързо, защото условията го позволяват. Освен това има и много малки рибки, с които щуката наддава бързо. Костурите също не са никак малко - има много едри екземпляри, но кълват прекалено рядко. Най-активни са през по-студените месеци, като пролетта и есента.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Мария Лалева с нова книга, ще я представи и в Пловдив
Електромобил и "Ауди" в лек сблъсък на "Гладстон"
Арестуваха и директора на Смолянския театър, полицаи го разпитват...
Пиле няма да може да прехвръкне, Пловдив почернява от полиция
Клиент: Пред мен мъж купи 5 порции по 8 лева! Не е редно!
Окончателно: Догодина ще затворят важно кръстовище в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).