"В момента гръцката страна се опитва да влияе на пазара с непазарни действия, което води до обратен ефект. Властите в Гърция увеличават бюрокрацията и контрола, а не се стремят към конкурентни мерки, за да направят непривлекателно бягството на капитали", коментираха представители на гръцкия бизнес.
Сектори и отрасли, към които има интерес от гръцки, както и от смесени с гръцко участие фирми са селско стопанство и хранителновкусова промишленост, туризъм, транспорт и логистика и строителство. България според големите фирми за данъчни консултации в Солун е отбелязала 30% годишно увеличение на броя на гръцките фирми и работници, регистрирани през първата половина на годината, пише гръцкият вестник "Катимерини"по темата.
Предприемачи, които са се преместили в България, обясняват, че ако не са направили това са щели да натрупат огромни дългове и щеше да останат неспособни да платят на доставчици и банки. Последните данни показват, че гръцките предприятия, регистрирани в Кипър, са нараснали с 77% през миналата година от 2015 г. насам. Но гръцкото издание не посочва броят им. Консултантите от одиторската фирма отбелязват, че тенденцията се увеличава.
От 1012 гръцки фирми и лица на свободна практика, които се преместват в Кипър през 2015 г., броят им се увеличи до 1799 през 2016 г. Последните данни показват, че в България има около 15 000 гръцки компании, въпреки че зам.-министърът на финансите Катерина Папанациу заяви по-рано този месец, че 8 от 10 гръцки фирми в България имат регистрационен номер, но нямат дейност, за да се избегнат данъците.