Оставката на правителството и насрочване на нови избори веднага искат от гражданско сдружение "Разум", предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това заяви на пресконференция председателят на сдружението общинският съветник и екскмет Спас Гърневски.
По думите му вече три месеца над България е надвиснала безпрецедентна политическа криза. "От една страна, в по-голямата си част обществото и най-вече младите и интелигентни българи отказват да подчинят житейския си път на тотално компрометирания политически модел за управление на страната, чийто циничен връх на морално падение е последното му посткомунистическо издание. Под въпрос е поставена легитимността на целия 23-годишен преход от комунистическа диктатура към демокрация, a суверенът, намерил топло съчувствие единствено в студения паваж на улицата, иска възмездие и право на глас. От друга страна, политическата класа, изцяло дистанцирана от народа и неговите тегоби, мълчи втрещена и непроумяваща тътена клокочещ под прозорците й", заяви още Гърневски.
От сдружението прогнозират, че "поохладени от летните жеги и отпуските, вероятно протестите ще стигнат най-високата си точка на кипене в студените зимни месеци и в тази ситуация са възможни единствено два сюжета: ако арогантността, наглостта и жаждата за реваншизъм на днешните управляващи замъглят до край разумът им, те ще предизвикат непредвидим тежък сблъсък между тях и обществената нетърпимост. Вторият е незабавната оставка на правителството.
От "Разум" ще проведат на национално ниво срещи с българските представители на ЕНП, а именно СДС, ДСБ, ГЕРБ, и земеделците на Мозер за създаване на приемлив, спасителен и креативен за България - обществено-политически модел за управление на страната, така и на локалните й общности в лицето на общините.
"Този модел изключва вечното желание и егоизъм на партиите да управляват страната самостоятелно или в коалиция, като флиртът с обществените структури е преди всичко предизборен фон и обещания за наивници.
Този модел обаче изключва и желанието, споделяно в част от протестиращите, че трябва да се управлява без партии. Това е в грубо противоречие с принципите на съвременната демокрация, която функционира чрез многопартийната система", се казва още в декларацията на сдружението.
По думите на Гърневски трябва политическата класа или отделни нейни субекти, осъзнали историческата неизбежност, да споделят с обществото част от суверенитета си, да приемат и декларират, че когато искат властта независимо на национално или местно равнище ще разработват своите програми за управление съвместно с конкретните структури на гражданското общество и след широко обществено обсъждане ще ги внасят за окончателно актуализиране и гласуване в политическите органи, където са представени партиите след избори - парламента и общинските съвети.
В управленските екипи на министър-председателя и кметовете трябва да бъдат привличани изключително добре подготвени специалисти, излъчени след форуми на съответните гилдии, които да участват в изпълнението на конкретните програми по ресори. И партиите и обществените структури ще бъдат контрол и коректив при изпълнение на програмите.
Стана ясно, че някои от партиите в дясното пространство вече са узрели да заявят твърдата си воля при бъдещо участие в управлението категорично да се опират на взаимодействието със структурите на гражданското общество и то реално според постулатите на този модел. Други най-вероятно тепърва ще го дискутират и обмислят.
Според сдружението, жизнено необходимо е българските членове на ЕНП - СДС, ДСБ, ГЕРБ и земеделците на Мозер незабавно да започнат разговори за сключване на следизборно споразумение за управление на страната на базата на обществено-политическия модел.
"Днес е излишна загуба на време единствено да се обвиняваме кой по-тежки грехове е допуснал в политическият си път до тук. По-важно е да докажем, че сме ги осмислили и няма да ги повтаряме като си подадем ръцете и тръгнем заедно напред", заяви още екскметът.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.