Това бе обявено днес по време на пресконференцията за откриващата се днес, 9 октомври, ХІ-а Национална конференция по клинична хематология.
"Основната тема на единадесетото издание на форума е "Съвременни терапевтични предизвикателства при възрастни пациенти с индолетни лимфоми и миелом. Контраверсии", обяви проф. д-р Стефан Горанов, началник на Клиниката по клинична хематология на УМБАЛ "Свети Георги".
Той уточни, че с напредването на възрастта честотата на малигнените кръвни заболявания драматично нараства и близо половината от заболелите в страната са над 65-годишна възраст.
За разлика от младите хора с подобни болести, при по-възрастните вече има натрупани разнообразни хронични заболявания, засегнали почти всички органи и системи и довели до различни органни дисфункции.
"Също така често има странични ефекти на провежданата терапия, дори когато дозите са редуцирани. Възможно е и болните да не могат да се самообслужват. Всички тези съпътстващи здравословни проблеми могат да попречат за провеждане на химиотерапията в пълния й обем", обясни проф. Горанов.
"Благодарение на т.нар "таргетна и молекулярна" терапия, която няма нищо общо с агресивното въздействие на химиотерапията върху всички клетки - както върху малигнените, така и върху всички останали клетки в човешкото тяло, - за кратък период може да се постигне неподозирано успешна досега и във висок процент пълна ремисия", смята проф. Горанов.
Чрез прецизната съвременна диагностика малигнените хемопатии се стратифицират в най-новите класификационни схеми, като едновременно с това се предопределя терапевтичното поведение чрез т. нар. риск-адаптирана терапия за конкретния пациент.
Въведена е и изключително строга оценка на терапевтичния отговор и неговото мониториране в цялостната еволюция на болестта. Старите категории за терапевтичен отговор като клинична или хематологична ремисия, отдавна отстъпиха на новите понятия за цитогенетично и молекулярно терапевтично повлияване, разказа проф. д-р Стефан Горанов.
Новите лекарствени продукти в клиничната хематология наложиха промяна на концепцията за повлияване на пациентите. Вече не е непостижимо постигането на най-строго дефинирана пълна ремисия.
На преден план излиза нейното консолидиране чрез т. нар. клетъчна терапия, т.е. чрез автоложна или алогенна стволовоклетъчна трансплантация.
"Трансплантационната програма вече не е терапия на отчаянието, а предварително планиран, съкоординиран с таргетната терапия терапевтичен метод. Тези взаимосвързани методи са в състояние да превърнат малигнените кръвни заболявания в хронично контролируеми болести и да дадат шанс на пациентите да се излекуват", смята проф. Горанов.
През м. юли т.г. в Клиниката по хематология на УМБАЛ "Свети Георги" заработи третият в страната и първият извънстоличен център по стволовоклетъчна трансплантация. В момента в него четирима пациенти са в предтрансплантационен период.
Звеното разполага с 4 специални бокса, в които са спазени изискванията за висока стерилност и противоналягане, и с апаратура за извличане, съхраняване и трансплантация на кръвотворни стволови клетки. В сектора има агрегат, който при прекъсване на ел. захранване може да осигури работата на фризерите за съхраняване на стволовите клетки.
ХІ-ата Национална конференция по клинична хематология се провежда от 9 до 11 октомври в Пловдив в хотел "Империал". Нейни организатори са Клиниката по клинична хематология на УМБАЛ "Свети Георги" и Българското медицинско сдружение по хематология.
146 хематолози от страната и 10 техни колеги от Република Македония ще вземат участие в конференцията. Лекторите - доценти и професори, водещи специалисти от университетските клиники по хематология в България и двама гост-лектори от Македония, ще изнесат над 20 обзорни и пленарни доклада в три научни сесии и 4 сателитни симпозиума.
Основна тема на голям брой обзорни доклади за "терапевтична стратегия - 2014 г." ще включва преглед на последните терапевтични достижения при лимфомите и миеломната болест, изборът на най-подходящия терапевтичен режим, нашите резултати и преглед на международните препоръки. Ще бъдат представени конкретни случаи от настоящата година - от поставянето на диагнозата, вземането на решение за подходящо лечение, мониториране и ремисия.
Терапевтичните проблеми при възрастни пациенти също ще са обект на сериозни разисквания в рамките на ХІ-ото издание на форума.
Конференцията е акредитирана от Eвропейската хематологична асоциация (ЕНА) и посочена като научно събитие за хематолозите в Европа.