© | | ХІ национална конференция по клинична хематология ще се проведе от 9 до 11 октомври в Пловдив. Нейни организатори са Клиниката по клинична хематология на УМБАЛ "Свети Георги" и Българското медицинско сдружение по хематология. Това съобщи проф. д-р Стефан Горанов, дмн, началник на клиниката.Повече от 150 хематолози от страната и 10 техни колеги от Македония ще вземат участие в конференцията. Лекторите - доценти и професори, водещи специалисти от университетските клиники по хематология в България и двама гост-лектори от Македония, ще изнесат над 20 обзорни и пленарни доклада в три научни сесии и 4 сателитни симпозиума.
Конференцията е акредитирана от Eвропейската хематологична асоциация (ЕНА) и посочена като научно събитие за хематолозите в Европа. Основната тема на единадесетото издание на форума е "Съвременни терапевтични предизвикателства при възрастни пациенти с индолетни лимфоми и миелом. Контраверсии."
Ще бъдат разгледани и дискутирани съвременните терапевтични възможности на клиничната хематология, довели до немислими досега резултати, които промениха изцяло концепцията за повлияването на злокачествените заболявания на кръвта и кръвотворните органи.
Около 10-15 години, т.нар "таргетна и молекулярна" терапия, която няма нищо общо с бруталното въздействие на химиотерапията, е в състояние за кратък период от време да постигне непозната досега, строга по критерии и във висок процент пълна ремисия, смята проф. Горанов. На преден план излиза нейната консолидация чрез трансплантационите програми и възможностите на поддържащата терапия с новите лекарствени продукти.
Тези взаимосвързани методи са в състояние да превърнат малигнените кръвни заболявания в хронично контролируеми болести и да поведат нашите пациенти по пътя на излекуването, заяви проф. Горанов.
Прегледът на последните терапевтични достижения при лимфомите и миеломната болест, изборът на най-подходящия терапевтичен режим, нашите резултати и преглед на международните препоръки ще бъде лайт-мотива в големия брой обзорни доклади за "терапевтична стратегия - 2014 г."
Терапевтичните проблеми при възрастни пациенти ще бъдат обект на сериозни разисквания в рамките на ХІ-ата Национална конференция по клинична хематология.
С напредването на възрастта честотата на малигнените кръвни заболявания драматично нараства, като на практика около половината от нашите болни са над 65-годишна възраст.
"За клиничния хематолог обаче чисто паспортният критерий не е водещ, а преди всичко натрупаните разнообразни хронични заболявания, ангажиращи почти всички органи и системи, различните органни дисфункции, честите странични ефекти на провежданата терапия, дори в редуцирани дози, специфичните психоемоционални и социални проблеми, възможността за самообслужване", подчерта проф.д-р Стефан Горанов, дмн. |