© Plovdiv24.bg | | Инспекторите на РИОКОЗ-Пловдив започват да налагат глоби на ресторантьори, които не са привели обектите си според изискванията на новата наредба, регламентираща пушенето на закрити места. Санкцията за нарушителите започва от 300 лева и стигат до 1000.Според новите разпоредби заведенията до 50 квадратни метра трябва да определят дали са само за пушачи или непушачи. По-големите обекти трябва да имат изолиран салон за пушачи.
РИОКОЗ ще следи стриктно вентилационните системи и проверките няма да са само по документи, заради някои съмнения по въпроса, предупреди директорът на инспекцията доктор Ваня Танчева-Манчева.
Новата наредба влезе в сила от 19 декември миналата година, но заради Коледните и Новогодишните празници досега не бяха налагани глоби.
След поредица от скандали и обвинения за лобистки интереси на 3 ноември се стигна до приемането на Наредба за условията и реда, при които се допуска пушене в закрити обществени места и в сградите с обособени работни места от Министерски съвет.
Промените в Закона за здравето по отношение на пушенето влязоха в сила още от 1 юни, но прилагането на новите разпоредби се забави, тъй като беше приет тримесечен срок, в който Министерският съвет да определи със своя наредба точните условия. Очакваше се наредбата да бъде готова през септември, но това не стана.
Според новия документ, самостоятелни помещения, в които се допуска по изключение пушене, могат да се разкриват в местата за настаняване и средствата за подслон, в ресторанти, питейни заведения, кафенета, кафе-клубове и барове, гари, летища и други, съобщиха от правителствената информационна служба.
Залите за пушене в заведенията трябва да са по-малки от половината от общата площ на обекта. Трябва да имат вентилация, която да работи през цялото работно време. Помещенията за пушачи задължително трябва да се отделят с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати. На тези врати задължително трябва да има табелка с едър шрифт "Място за пушене. Забранено за лица до 18 годишна възраст".
В заведенията за хранене и развлечения, чиито зали за консумация са под 50 кв. м и собственикът е избрал там да се пуши, както и в нощните барове и дискотеки, на видимо място на входната врата трябва да се поставя трайна маркировка, че там се пуши. Малките заведения, чиито собственици са избрали в тях да не се пуши, също трябва да се обозначат с табела "Заведение без тютюнев дим". |