© | | Бивши и настоящи студенти от ПУ "Паисий Хилендарски": | виж още | |
Преподавателят по органична химия в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" проф. дхн Цонко Колев получи годишна награда за наука "Питагор" за 2010 г. Той бе отличен в категорията "Утвърден учен в областта на природните науки", съобщиха от висшето училище. Почетния плакет и паричната награда от 4 300 лв. му връчи лично министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Номинацията на проф. Колев бе за научната му работа в областта на физичната органична химия и органичното материалознание. През последните три години изследванията му са посветени на дизайна, синтеза, спектралното и структурно изследване на нови органични нелинейно-оптични и електро-оптични материали. Тези проучвания са свързани с фотониката и оптичните технологии, обясни химикът.
Съвместно с учени от Германия, Полша и Франция проф. Колев установява едни от най-добрите характеристики на органични нелинейно-оптични материали. За последните три години, той има 70 публикации, 349 цитирания в международно признати издания с висок импакт фактор. Участва в два международни и един български проект. Съавтор е на монография в престижното издателство "Taylor and Francis Group" на CRC Press.
Проф. дхн Цонко Колев бе номиниран за престижната награда от ръководството на Пловдивския университет още в началото на годината, тъй като професионалната му биография изцяло отговаря на критериите, поставени от учредителя на "Питагор" - Министерството на образованието, младежта и науката.
Според поставените условия, в категорията за утвърден учен могат да се състезават специалисти по природни и инженерни науки, ръководители на докторанти и фирми, които извършват успешно сътрудничество с изследователски и образователни организации. Това обясниха от Химическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски", където награденият учен е дългогодишен преподавател по органична химия и органичен синтез.
Проф. дхн Цонко Колев е работил и по изпълнението на билатерални проекти "България - Германия 1996 - 1998" и "България - Германия 1999 - 2001" г. От 2004 до 2009 г. е организатор и лектор на Международно лятно училище по вибрационна спектроскопия и рентгеноструктурен анализ, в което се подготвят студенти от Македония, Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, Полша, Чехия, Унгария, Молдова, Турция и България.
Активно участва в международни проекти и програми на Немската изследователска фондация (DFG) и на Немската организация за академичен обмен (DAAD), които се провеждат в Германия, България, Индия, Сърбия, Бангладеш и Полша.
Изнесъл е повече от 20 лекции по покана на университети, изследователски институти и индустриални компании в Европа. Под неговото научно ръководство са защитени 6 дисертации, потвърди деканът на Химическия факултет доц. д-р Илиян Иванов. |