Истински учудени били от комисията, дошла да определя кредитния рейтинг на общината, като разбрали, че 41 милиона лева от бюджета са предназначени за капиталови разходи. "Ще го приеме ли вашият Общински съвет този бюджет посред криза?", попитали те. "Така сме го направили със съзнанието, че ще помогнем на пловдивската икономика", отвърнал председателят на Общинския съвет Илко Илиев, който днес разказа случката и пред журналисти, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Председателят на местния парламент се гордеел с бюджета, който администрацията направила и то при изключително тежка икономическа обстановка на криза. Финансовата рамка можело да бъде определена като изключително социална. С 3 милиона лева са увеличени компенсациите за картите на хората, които пътуват с преференции в градския транспорт, а таксите за детски градини със своите 35 лева си оставали най-ниските в цяла България. За да стане възможно това, общината обаче заделяла 8 милиона лева. 3 130 000 лева пък отивали за издръжката на детските ясли и кухни.
Особена причина за гордостта на Илиев били стратегическите обекти от капиталовата програма на Пловдив. Тази година ще бъде довършена изцяло реконструкцията на Синдикалния дом, разходът за която от 17 милиона лева бил наистина огромен и макар поет от предишното управление, си заслужавал. 588 хиляди лева също били мотивирана инвестиция за довършването на Археологическия музей с визия на един от най-модерните в страната.
"900 хиляди лева заделяме за Стария град. Преди да дойдем ние на власт в никой бюджет изобщо не бяха отделяни средства за архитектурния резерват, с който иначе уж всички се гордеят", похвали се Илиев. Той подчерта, че за първи път през последните 20 години, през 2009-а общинската икономика е отчела 2 милиона лева печалба, макар че последната 1/3 от периода е минала в условията на сериозна криза.