Инфекционист от Пловдив: Не можем да помогнем на всички, много умират

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (30)
14:10 / 28.11.2020
21348
"Пациентите, които постъпват в болница с коронавирус, са много тежки. Това са хора с много тежки придружаващи заболявания. За съжаление, тази инфекция извежда извън контрол хронични заболявания като диабет, проблеми с бъбреците и белия дроб. Това са рискови фактори с висока значимост. За съжаление, не можем да помогнем на всички. Голяма част от тях загиват“.

Така коментира високата смъртност от пандемията в България инфекционистът от болница "Свети Георги" в Пловдив проф. Марияна Стойчева в "Тази събота“ 104 легла за COVID пациенти има в болница "Свети Георги". "Оставили сме много малко легла за други болни с различни заболявания, защото случаите на хепатит и менингит също не спират“

По нейните думи превръщането на болница "Св. Мина“ в Пловдив в специализирано лечебно заведение за болни с коронавирус е щяло да облекчи положението, но все пак "Свети Георги" е най-голямата болница в града и през нея са минали 900 пациенти с COVID-19.

Непрекъснато се обсъждат варианти за откриване на нови легла за болни с коронавирусна инфекция. Още сега функционират 37 легла в другата ни база, съобщи Стойчева.

"Не споделям мненията, че инфекцията нараства като количество, но протича по-леко. Нямам такива наблюдения. Напротив, броят на хоспитализираните нараства непрекъснато. Това е от необходимост. Ние не приемаме леко болни. Ние приемаме само пациенти, които се нуждаят от дихателна реанимация, тоест с допълнителна кислородна терапия, и пациенти с придружаващи заболявания, които са декомпенсирани“, каза проф. Стойчева.

"Много се надявам и вярвам, че мерките ще имат ефект, защото това е единственият доказан начин за ограничаване на заразата“, заяви инфекционистът, която възлага и големи надежди върху новите ваксини за COVID-19.

Според последните изследвания на световни учени се очаква активността на вируса да продължи още година и половина, разкри проф. Стойчева.

Виж коментарите (30)

Още по темата (17212):
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
27.02.2025 Проф. Христова: Затоплянето ще изгони грипа
26.02.2025 Родители сигнализираха за липсващ ключов медикамент за лечение на грип
Още новини от Новини от Пловдив:
Клиент сътвори грозни сцени в бензиностанция в Пловдив
Пловдивчанин готов да даде пари на Общината, преди да е станало к...
Ясна е причината за бягството на дете от градина в Пловдив
Компания за имоти: Жилищата в Пловдив са поскъпнали със 150% за 1...
Пожар на незаконно сметище до Марица обгазява Пловдив
Дани Кики не иска в германски затвор


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).