Процедурата е в рамките на Приоритетна ос ІІ: "Управление на човешките ресурси", подприоритет 2.3. "Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество". По нея ще могат да бъдат реализирани проекти за подобряване на знанията и уменията на представителите на гражданското общество за постигане на ефективно сътрудничество с администрацията и съдебната система.
Бенефициенти по тази конкурсна процедура са неправителствени организации (юридически лица с нестопанска цел) и социално-икономически партньори (представителните организации на национално равнище на работодателите и на работниците и служителите). Продължителността на изпълнение на проектите трябва да е до 18 месеца, а дейностите, за които кандидатите ще могат да получат финансова помощ от Европейския социален фонд, са:разработване на анализи (функционални, организационни и др.); разработване на стратегии за развитие; създаване и обновяване на информационни ресурси (наръчници, интернет сайтове, онлайн библиотеки, бази данни, регистри и др.); провеждане на семинари, конференции, кръгли маси и др.; разработване на наръчници, справочници и други информационни материали; промотиране на добри практики в дейността на структурите на гражданското общество; разработване и прилагане на системи за анализ на нуждите от обучение; провеждане на специализирани обучения, необходими за укрепване на капацитета и за постигане на ефективен диалог с администрацията; създаване на мрежи за сътрудничество; дейности за информация и публичност.
По тази процедура може да бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ за общо 3 млн. лева. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки проект е 100 000 лв., а максималният - 400 000 лв. За тази процедура не се изисква съфинансиране от страна на бенефициента. Важно е да се подчертае, че всички проекти по ОПАК се подготвят на български език. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20 ноември 2007 г., 16.00 часа. След изтичането му Управляващият орган на ОПАК - дирекция „Управлние на проекти и програми" в МДААР - ще направи оценка на получените проекти и до края на 2007 г. ще бъдат сключени първите договори с одобрените бенефициенти.
Освен по време на информационните дни до 7 ноември 2007 г. кандидатите по тази процедура могат да задават своите въпроси към експертите от Управляващия орган на e-mail info@opac.government.bg, факс: 02/ 940 11 72, както и в интернет на адрес: www.opac.government.bg.
Оперативната програма "Административен капацитет" е една от първите, получили одобрение от Европейската комисия. Преговорите по нея официално приключиха на 13 септември и на 3 октомври беше подписана от еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и равните възможности Владимир Шпидла.
ОПАК се финансира от Европейския социален фонд (ЕСФ) и националния бюджет, като общият размер на средствата за периода 2007 - 2013 г. е близо 181 млн. евро. Програмата е насочена към подобряване на работата на държавната администрация, качествено обслужване на гражданите и бизнеса, развитие на структурите на гражданското общество и създаване на условия за устойчив икономически растеж и заетост. Заедно с това тя има за цел да повиши професионализма, прозрачността и отчетността в съдебната система.
Бенефициенти по ОПАК могат да бъдат администрациите на централно, регионално и местно ниво, органите на съдебната власт и неправителствените организации.