"През последните няколко месеца Община Пловдив и Общинския съвет работиха активно в тази посока и затова Пловдив е смятан за една от водещите общини в изготвянето на интегрираните планове, което е потвърдено и от оценката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството", заяви арх. Илко Николов, председател на общински съвет Пловдив.
Според него интегрираните планове за градско възстановяване и развитие са правилният подход за развитието на българските общини. Към днешна дата в Европейския съюз върви дебатът за следващия програмен период 2014-2020 и отговорността пред местната власт е изключително голяма.
"Правилното разработване на Интегрирания план ще гарантира на съответната община приоритетно европейско финансиране за следващите 7 години, от една страна, и ускорено развитие, от друга", обясни арх. Николов.
Такива работни срещи са изключително важни като се има в предвид, че всички усилия са насочени към разработване на стратегии и приоритетите в контекста на новия програмен период 2014-2020 година, заяви и Мария Димитрова, директор на дирекция "Информация за управление на средствата от ЕС" в Министерски съвет. Тя уточни, че Пловдив, Асеновград и Карлово са трите града в областта, които могат да кандидатстват за финансиране по оперативна програма "Регионално развитие" през следващия период от 2014-а до 2020-а година. В Пазарджишко и Смолянско, освен областните центрове, пари за градско развитие ще получават също Велинград, Пещера, Панагюрище и Девин.
По време на форума представителите на общините бяха запознати с възможности за финансиране по оперативните програми: "Регионално развитие", "Наука и образование за интелигентен растеж", "Развитие на човешките ресурси", "Околна среда", както и "Програма за развитие на селските региони".