Дългият уикенд ще е изключително интересен откъм събития в програмата на осмото издание на международния фестивал за архитектура ONE ARCHITECTURE WEEK, който се провежда в Пловдив между 18 и 27-ми септември. Календарът включва както изложби, работилници, така и детска и спортна програма, информацията, за която може да бъде открита на: http://edno.bg/one-architecture-week-2015/kalendar
Сред акцентите през уикенда е "Балкански синдром" - дебат, в който ще се включат изследователи, проектанти и активисти от няколко балкански града, между които Белград, Сараево, Тирана, Скопие, Букурещ. Те ще дискутират общото и различното между техните и българските градове, през които минава река. Дебатът ще се проведе на 20 септември от 15.00-17.00 ч. на Плажът на Марица (Бул. "Марица" 104).
В неделя (20 септември) гостите на фестивала ще имат възможност да се включат в обиколката на основната изложба "При-общена река". Тя ще бъде водена от иракчаните от WAMI, холандката Франшие Хоймайер, Васил Кайков от Франция, Осман Коч с Цугцванг и WWF. Всеки от тях ще разкаже за своя принос към основната изложба, както и за мнението си по основния въпрос на фестивала: начини за приобщаването на Марица към живота на Пловдив. Начало 11:00 ч., Тютюнев склад, ул. Екзарх Йосиф 13.
В 17:00 ч. се открива изложбата "Полска архитектура". Тя представя 20 новопостроени или реконструирани обекта, снимани от полски архитектурни фотографи. Проектирани от местни и чуждестранни архитекти, тези сгради са станали символи на модерността не само в местен, но и в международен план. За отбелязване е фактът, че концертната зала в Шчечин спечели най-престижната европейска архитектурна награда за 2015 "Мис ван дер Рое". А световни звезди като Цумтор и MVRDV в момента проектират сгради именно в Полша. С подкрепата на Полския институт в София. Откриването ще бъде в офиса на ЕДНО, ул. Христо Дюкмеджиев 10, 17:00 ч.
В 17:30 ч. ще бъде официалното откриване на изложбата на младия фотограф Яна Лозева - АДАТА. Изложбата представя снимки от Адата - най-големият остров на река Марица. Разположен е под един от големите мостове в Пловдив, в близост са Пловдивският панаир и квартал Столипиново. До острова има запазени шлюзове от времето, когато Марица е трябвало да стане плавателна река. С подкрепата на Галерия Ластици, Къде: Галерия Ластици, ул. Христо Дюкмеджиев 10
В 18:00 ще бъде откриването на Плажът в Мадрид - гостуваща изложба, която е заснета през лятото на 2011 и показва бреговете на река Мансанарес няколко месеца след създаването на 6-километров парк по протежение на реката. Събитието се осъществява с с подкрепата на Институт Сервантес в София и Посолството на Испания в България. Изложбата може да бъде видяна в Градска художествена галерия, ул. Княз Александър I 15
В 18:30 ч. е откриването на изложбата "АТЛАС НА СТАРИТЕ ГРАДОВЕ В ИРЛАНДИЯ" - Изложбата показва исторически атласи на 24 града в Ирландия, които са част от големия европейски изследователски проект "Атлас на старите градове". Атласите проследяват топографското развитие на подбрани малки и големи градове чрез серия от карти и описателни текстове. Изложбата се осъществява с подкрепата на Посолството на Ирландия в България
Къде: Градска художествена галерия, ул. Княз Александър I 15.
В 19:00 ч. откриваме изложбата ДО ЕВРОПА И НАЗАД - изложбата представя различни дипломни проекти на български студенти по архитектура и урбанизъм, завършили извън страната. По-специалното в случая е, че техните дипломни проекти са за места в България. Куратор на изложбата е Мария Барбудова. Събитието ще се състои Кино Космос, ул. Гладстон 48.
Събитията продължават в 20:00 ч. вечерта с дискусия с Джоузеф Грима, създател на италианския колектив Спейс Кавиар. Джоузеф бе артистичният директор на екипа, който спечели титлата Матера - Европейска столица на културата 2019. Той ще очаква всички на Плажът на Марица (Бул. Марица 104).
Следва намесата "При-общени сенки" на Миър Фантомс, които ще превърне стара бензиностанция на северния бряг на река Марица в интерактивна инсталация, в която всички жители на града са поканени да участват, като се поровят във въображението си и в колективните си спомени. 19.09, 20.09 и 27.09; 19:00-20.30; шоу в 21.15
В програмата на ONE ARCHITECTURE WEEK се включват още поредица от събития, между които професионален форум, лекции, дебати, филмови прожекции, детска и спортна програма и мн.др. Допълнителна информация за тях може да бъде намерена на www.edno.bg/onearchitectureweek и http://facebook.com/onearchitectureweek
За фестивала:
ONE ARCHITECTURE WEEK е ежегоден международен фестивал за архитектура и градска среда, чието тазгодишно издание ще бъде от 18 до 27 септември в Пловдив.
ONE ARCHITECTURE WEEK е едноседмична платформа за среща и обмен на идеи в областта на архитектурата, интериора, ландшафта и градската среда. Основна цел на събитието е чрез широк обществен и професионален дебат да инициира устойчиви архитектурни и социални промени. Наситената и разнообразна програма включва презентации, изложби, дискусии, работилници, прожекции и намеси в градската среда, както и творчески ателиета за най-малките.
Всяка година ONE ARCHITECTURE WEEK представя тенденциите в съвременната архитектура, с фокус върху конкретна тема и нов кураторски екип. Темата за 2015 г. е "При-общена река", а кураторка е Мерве Бедир.
Организатор на фестивала е ЕДНО - платформа за съвременна култура, а събитието се осъществява с подкрепата на Община Пловдив и фондация "Америка за България". Програмата на ONE ARCHITECTURE WEEK е част от културния календар на Пловдив, Европейска столица на културата за 2019. One Architecture Week е част от "Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа" (ЕФФЕ).