206 пловдивчани са подали декларациите за интерес към мерките за подобряване качеството на атмосферния въздух по ОП "Околна среда", предава репортер на
Plovdiv24.bg. Данните са от последния ден на месец май, крайният срок за този етап от кампанията е 31 юли.
Разбивка на цифрите сочи, че най-активни са жителите на район "Южен" с 69 подадени декларации. Следва район "Западен" с 41 декларации, район "Тракия" с 31 и район "Централен" с 30. По-нисък е интересът в район "Северен" (до края на май броят на подадените декларации са 20) и район "Източен" - 15.
Що се отнася до предпочитанията на алтернативни източници за отопление, то водещи са исканията за подмяна на стари печки с климатик (90) и пелети (86). 29 души са посочили приоритетно преминаване на отопление с газ, а 1 пловдивчанин (жител на район "Западен") е поискал преминаване на ТЕЦ.
Както
Plovdiv24.bg писа Община Пловдив е една от седемте общини, които имат възможност да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ в размер на 13 862 232,11 лева по ОП "Околна среда",
проектното ни предложение се казва "Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в община Пловдив чрез намаляване на емисиите на фини прахови частици (ФПЧ10) от битовото отопление" и вече е регистрирано в Информационната система за управление и наблюдение. Целта на предоставяната финансова помощ е да се подобри качеството на атмосферния въздух чрез намаляване наднормените нива на фини прахови частици (ФПЧ10) и индиректно на азотни оксиди на територията на определените седем общини. Ще се финансират мерки, насочени към намаляване нивата на ФПЧ10 от битовото отопление чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво (дърва и въглища). Програмата предвижда замърсяващите въздуха устройства да се подменят с алтернативни: на газ, използващи електричество, на пелети или друг вид дървесна биомаса или източници на топлинна енергия. Одобреният проект ще се реализира в два етапа:
Първи етап ще продължи до 31 май 2021 година, в рамките на този срок ще се проведе проучване нагласите на населението, използващо дърва и въглища за отопление, както и поредица от мащабни разяснителни кампании. Вторият етап ще продължи до 31 декември 2023 година и в неговите рамки ще се извършат фактическите дейности по подмяната на стационарни индивидуални и многофамилни домакински горивни устройства на твърдо гориво, с отоплителни устройства, отговарящи на специфични технически параметри.
До 31 юли 2019 година - в рамките на подготовката на проекта, Община Пловдив приема споменатите вече декларации за интерес за участие. Проучването ще продължи и по време на първия етап на проекта, поясниха от администрацията.
Всичко по темата - четете ТУК!