Искат 200 пъти по-високи глоби за замърсяване на околната среда

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
13:05 / 18.01.2011
1816
Глобите за замърсяване на околната среда, като реки и въздух с тежки метали да бъдат увеличени 200 пъти. Зад това искане се обединиха представителите на политическа партия на "Зелените", гражданска организация "Еко Пловдив" и Информационен учебен център по екология.

"В момента глобите са по-скоро символични - в рамките на около 10 000 лв. За сравнение печалбите, които регистрират тези предприятия възлизат на около няколкостотин милиона евро годишна печалба, каза Васил Къдринов, който е представител на клуба "Еко Пловдив". Тези глоби не могат по никакъв начин да притеснят подобни компании, икономическата логика е изцяло нарушена, каза още той.
"Ако глобите се увеличат, според нашето искане, трябва да станат около 1 млн. евро те биха могли по някакъв начин да притеснят мениджмънта на фирмите", допълни още Къдринов. 

"В момента се измерват замърсявания с тежки метали, които са с 10, 20, 30 пъти по високи от допустимите европейски норми, това ще рече,  че земята се обезценява. Всички замърсявания  с тежки метали, като арсен, кадмий и никел, се натрупват в организма. Водят до промяна в ДНК и генетичния код и се натрупват в организма", каза Георги Тупарев, съпредседател на партията на "Зелените". По думите му, селскостопанската продукция от замърсени райони става непродаваема, тъй като не може да премине санитарна инспекция на границата.

Възнамеряваме да внесем предложението си като поправка в Закона за околната среда и водите, заяви Къдринов.

Смятаме, че отговорните власти не взимат достатъчно адекватни мерки, за да осигурят безопасна околна среда и конкретният повод е изтичането от хвостохранилището в Лъки, а преди това станахме свидетели на изтичане от Асарел Медет и отравяне на река Банска Луда Яна. Това се очертава като много сериозен проблем в България. 

Хвостохранилищата са два типа. Към закрити предприятия, за които отговаря Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. За предприятията, които работят, контролът се осъществява от министерство на околната среда и водите. След катастрофата в Унгария видяхме много неадекватно поведение от страна на ведомството. Тогава в рамките на два дни постановиха, че всички хвостохранилища са безопасни. 

Само след един месец (декември) стана изтичането от Асарел Медет, през януари стана изтичането в Лъки. И на двете места са случва за втори път.   


Този браузър не поддържа видео елемента.


(C) ПОТВ

Виж коментарите (2)

Още по темата (7):
03.02.2011 Няма замърсяване на р. Чепеларска, сочат данни на Басейнова дирекция
27.01.2011 Над 30% от реките в Южна България са с трайно увредени води
25.01.2011 Рудник изпусна олово 12 пъти над нормата
20.01.2011 Поканиха експерти да се уверят в надеждността на хвостохранилище
14.01.2011 Над два пъти е превишението на концентрацията на олово в р. Чепеларска
12.01.2011 Препоръчват водите на р. Чепеларска да не се ползват за водопой и напояване
Още новини от Новини от Пловдив:
BMW отнесе мантинелата на основен пловдивски булевард, полиция и ...
Ключова рокада в Община Пловдив
Шофьор олекна с 1350 лв., 18 контролни точки и остана без книжка ...
С ледено шоу откриват Ice Park Пловдив
Влаковете тръгнаха под Бетонния мост и през Централна гара
РИОСВ Пловдив отчита замърсяване на въздуха


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).