Историческо решение за образователната инфраструктура в Пловдив!
Общинският съвет на Пловдив прие с пълно единодушие от 47 гласа историческо решение за образователната инфраструктура в града, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
Съветниците подкрепиха предложението градът да кандидатства пред държавата за финансиране по програмата на МОН "Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2020-2022". Общата стойност на проектите е в размер на 15 млн. лв., а собственото съфинансиране от община Пловдив е на стойност 3,3 млн. лв. В списъка са включени 7 обекта, които са получили одобрение от образователното ведомство:
- Изграждане на нова детска градина за 8 групи в жк "Тракия", стойност на проекта 2 999 500,00 лв.;
- Преустройство, пристрояване и надстрояване на ЦДГ "Чучулига" за обособяване на две нови групи и физкултурен салон, стойност на проекта 562 300,00 лв.;
- Изграждане на пристройка към съществуваща Детска ясла № 19 за две нови групи, стойност на проекта 598 700,00 лв.;
- Изграждане на нова детска градина за 4 групи в район "Южен“, стойност на проекта 3 000 000,00 лв.;
- Преустройство и пристрояване на ОДЗ "Буратино" за нови 3 групи, стойност на проекта 687 700,00 лв.;
Общински училища:
- Изграждане на нова сграда на ОУ "Княз Александър I", стойност на проекта 4 973 300,00 лв.;
- Ремонтни работи и реконструкция на източен корпус на СУ "Константин Величков", район "Южен", стойност на проекта 1 995 500,00 лв.;
Държавни училища:
- Професионалната гимназия по електротехника и електроника - пристрояване на съществуваща сграда, 2 000 000 лв., проектът е изготвен от екипа на гимназията.
Съветникът Цветелин Цоневски от "Кауза Пловдив" попита дали в заложените средства за самоучастие е предвидено осигуряване на всички съпътстващи разходи, сред които изработване на инвестиционен проект и анжимент към строителен и авторски надзор, както и кога се очаква стартирането на самото строителство на ДГ "Каменица" и ДГ "Зорница".
Николай Радев от БСП пък обърна внимание, че в списъка го няма ОУ "Драган Манчов" и какво е станало с онези 300 000 лв. за проектиране. Зам.-кметът Стефан Стоянов коментира, че общинската администрация е подготвила за по-малко от един месец 11 от 12 проекта.
"Имахме възможност да кандидатстваме за 3 детски градини, 3 детски ясли и 2 училища, нямахме време за третото "Драган Манчов". От 11 подадени, 7 одобрени проекта за близо 15 милиона лева. Надявам се на подкрепа и от БСП, за консенсус, за решаване на проблема на Математическата гимназия и "Дрган Манчов", не можем повече да търпим тази ситуация. Трябва да намерим най-добрия терен, училищата щата имат различни очаквания, различни изисквания. Теренът е скъпа инвестиция. МГ в момента са готови да останат в сегашната сграда. "Драган Манчов" имат колебания за терена. Разчитаме на вашата подкрепа в тази посока" - отговори Стоянов.
Според зам.-кмета, седемте ясли, градини и училища трябва да се построят до 2023 г.