Историк: Альоша няма нищо общо със съдбата на Пловдив
Не може на един от най-древните градове в Европа, ако не и в света, какъвто е Пловдив, с над 8000 години история, най-яркият символ и знак да бъде фигурата на окупатора (бел. ред. Альоша), който, да не говорим, че няма нищо общо със съдбата на Пловдив. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" историкът проф. Пламен Павлов.
"Да не говорим, че България е нападната, Съветския съюз ни обявява война на 5 септември, окупира ни. А тук просто се узаконява това, което прави Сталинският режим, и това, което ни е сполетяло като съдба след фаталната и черна дата 9 септември 1944 година. Той паметникът така е замислен. Там има неща, които нямат нищо общо с България", отбеляза историкът.
По думите му Пловдив е знаков град – столица на Източна Румелия в миналото: "Той си има своето сериозно национално влияние. Но подобен паметник на Альоша има в Русе, но в Русе няма тепета, като в Пловдив, и затова той гледа господстващо над целия град. А и на други места има подобни паметници, хората ги знаят много добре, които също трябва да бъдат демонтирани и преместени в местни музеи на тоталитарна България, които трябва да бъдат създадени.
Възможност има и да бъдат някъде премествани в регионалните исторически музеи, но те нямат място като доминанта. Това е все едно да оставим паметници на Хитлер или на някой друг - просто е недопустимо. И в момента тази смешен плач, с който петата колона в България ни проглуши ушите последните няколко дни, е недостойна проява на васално поведение към една държава, която ни е обявила за враждебна".