Историк: Кючука e бил с над 90% циганско население, българизира се със заселници от Македония

Автор: Цвети Тончева
Коментари (3)
19:36 / 18.10.2023
15660
Със сигурност обликът на "Кючук Париж" в Пловдив е формиран като преселнически квартал. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив“ на Радио "Фокус“ историкът д-р Видин Сукарев, от РИМ Пловдив. "Но добре се знае, има даже няколко книги писани за този квартал, че “Кючук Париж" възниква фактически няколко десетилетия по-рано от бежанските вълни. И той е населен реално, над 90% с циганско население, или поне мюсюлманско, но си се знае, че е било циганско. Така че квартала има много по-дълга история", каза историкът и добави, че квартала се българизира най-вече след като се заселват българи от Македония там.

Днес “Кючук Париж" казват на всичко, което е отвъд жп линията, в южна посока. Но всъщност далеч не е било така. Реално “Кючук Париж" е една малка част от този квартал, основно този, който е населен с македонските бежанци, и тези от Тракия, които са и по-многобройни.

"И до ден-днешен си личи, като погледнете улиците, там където бул. “Македония" ги разделя, на изток от бул. “Македония" всъщност са македонските. Сигурно е имало и не чак толкова строго разделение, но общо взето такава е била структурата. Много градоустройствени промени са настъпили и продължават да настъпват през годините", добави историкът д-р Видин Сукарев.

Всъщност северната част на район Южен е известна с името "Кючюк Париж". На турски думата "кючюк“ означава малък, тоест името на квартала е Малкият Париж.

Още в края на XIX в. от дясната страна на железопътния път, малко по на югоизток от гарата възниква ромско предградие на Пловдив. 

Пловдив е един от градовете, където се струпва голямо множество от бежанци след загубите във войните за национално обединение и особено след Първата световна война с подписване на Ньойския договор. В града идват бежанци от Западна Тракия, от Македония, от Царибродско и от Добруджа. Те се установяват основно в южната част на града. 

Чирпанското земетресение през 1928 г. нанася значителни щети на къщите в квартала. След земетресението е извършено ново планиране и ромите са преселени в днешните квартали Столипиново и Шекер махала.

Виж коментарите (3)

Още по темата (298):
03.04.2025 Как се прави стойностно изкуство на частни начала, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
01.04.2025 Какви емоции предизвика Националният ученически конкурс по актьорско майсторство, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив
31.03.2025 Как да си направим пролетен детокс на организма - съветът на специалиста
31.03.2025 За туризма в Пловдив и статистиката, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
28.03.2025 В Природонаучния музей в Пловдив пренасят децата в света на старокаменната
ера
27.03.2025 Кои са начините за пролетен детокс, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
Още новини от Новини от Пловдив:
Окръжна прокуратура в Пловдив с протест срещу присъдата на Бизюре...
Оправиха повредена пешеходна настилка на бул. "Дунав"
Арх. Пройкова: Стените на "Рахат тепе" не са по мой проект
Николай Бухалов награди победителите в благотворителен ученически...
Голяма китайска компания отваря нов завод до Пловдив за милиони
Възобновяват дейностите по "Брезовско шосе"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).