36 италиански семейства ще "отглеждат" деца от Родопския пансион по имейла. Това предвижда проект "Подпомагане от разстояние". В него са включени 36 хлапета от 8 до 14 г. от социалния дом. Всяко от тях ще бъде прикрепено към конкретно италианско семейство. Запознанството и поддържането на контакта ще става чрез интернет. Целта е да се създадат отношения, близки до семейните. Децата ще могат да споделят с чужденците и ще си водят Книга на живота - нещо като дневник за лични преживявания. Италианците ще подпомагат и финансово конкретни нужди на българчетата.
Проектът изключва срещи на живо, за да няма апетити за осиновяване. За всичките 36 деца това не е възможно, тъй като нямат отказни декларации от биологичните родители. Не могат да бъдат настанени дори при приемници.
Програмата ще продължи 14 месеца и е на стойност 13 800 евро. Осъществява се в партньорство между Родопския пансион и асоциация "Амичи де бамбини" на Клеофе Гуардигли. Италианката е от район, известен на Ботуша с успешни социални практики и е експерт в ЕС.
Пак с нейна помощ е спечелен и проект по програма "Развитие на човешките ресурси". Той е на стойност 290 000 лв. и ще свърже всичките 36 абитуриенти от трите пловдивски социални домове с италиански фирми, които работят у нас. Бизнесмените от Ботуша са около 60, основно в строителството, производството на мебели, осветителни тела, елуреди. През юни абитуриентите ще постъпят при италианските работодатели, ще бъдат обучени по професията и ще останат на работа там 2 г.
Нов български университет ще подготви и 10 медиатори, които да помагат за приспособяването. Идеята е, намирайки работа и доходи, абитуриентите по-лесно да се адаптират към реалния живот след напускането на социалния дом.
Източник: в. "24 часа - Пловдив" |