© | | 4 очни операции по уникален безшевен метод и през изключително малък отвор - с големината на връх на игла, направи в УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив италианският хирург офталмолог проф. д-р Чезаре Мариоти. Това съобщи ръководителят на Клиниката по очни болести в пловдивската университетска болница доц. д-р Нели Сивкова.Трима от пациентите са с отлепена ретина, като на двама от тях, които имат и катаракта, бе направена комбинираната операция - фако и витректомия. Четвъртият пациент страда от диабет и има кръвоизлив в стъкловидното тяло.
Операциите се излъчваха наживо със сателитна връзка на екрани в зала "Пловдив" на Новотел - Пловдив, където на 2 и 3 октомври се провежда V-ия витроретинален симпозиум, организиран ежегодно от Клиниката по очни болести на Университетска болница.
Демонстрацията "Безшевна 25 G витректомия и комбинирана фако/витректомия с апарат Constellation" се прави за първи път в България и е част от програмата на симпозиума. Тази година темата на научния форум е "Образна диагностика и иновативна витроретинална хирургия", съобщи ръководителят на клиниката доц. д-р Нели Сивкова, която също участва в т. нар. "хирургия наживо".
Витреоретиналната хирургия се смята за най-тежката очна хирургия, защото обхваща задния очен сегмент. Там са разположени най-труднодостъпните области на окото: стъкловидното тяло и ретината, обясни доц. Сивкова. Тъй като ретината е част от мозъка и е долепена до стената на окото - без да е срасната с него, тя може да се отлепи. Това изисква изключителна прецизност и опит, коментираха офталмолозите на симпозиума.
Витректомията най-често се прилага като оперативно лечение при диабетна ретинопатия, усложнения при късогледство, чуждо тяло, дегенерация на макулата - частта от ретината, която е отговорна за централното зрение.
Вторият метод - факоемулсификация, който също бе демонстриран в комбинация с витректомия се приема от лекарската общност като най-ефикасен и най-щадящ. При него високочестотен ултразвук превръща мътната леща в емулсия, която след това се аспирира през малък 2-3-милиметров отвор. Миниатюрният размер на безшевната и безкръвна оперативна рана гарантира по-добър контрол на вътреочното налягане, по-безопасна интервенция и по-бързо възстановяване на пациента и на зрението му.
Методът позволя и операция на катаракта във всеки стадий на развитието й, т. е. без да се изчаква т. нар. "узряване" на пердето на окото, потвърди и водещият демонстрацията проф. Чезаре Мариоти.
Той консултант в много италиански болници - в градовете Анкона, Озимо, Джеси. Занимава се с университетски изследвания в областта на офталмологията от 1998 до 2003 г., без прекъсване в лекарската си практика от 1989 г. до момента участва и в многобройни клинични проучвания на очните болести. Автор и съавтор е на огромен брой публикации в италиански и международни медицински печатни издания. |