Ромска олелия вдигна шум до небесата около титулуваното с мини-маркет магазинче на автобусната спирка на № 116, на ул. "Крайречна" в "Столипиново". Полицията потуши опити за ръкопашни сблъсъци.
Това е една от незаконните постройки в махалата, която тази сутрин трябваше да бъде съборена. Дойде кметът на "Източен" Иван Тотев. Накачулиха го отвсякъде:
"Виж какво хубаво място взимате. Тя плаща редовно. Ела ни виж в блока избите."
"Виж, господине, нека не разрешаваш, нека не бутат това нещо. Млад си, ти си наш син. Виж колко много деца имаме, храним тука, да не крадем. Какво ти пречи? Бутай първо другите."
" Ще не гласуваме за теб щом бутате."
"Недейте да гласувате", отвръща Тотев.
"Иди да видиш, три деца са."
"Що не буташ българите?"
"По списък повечето са с български имена, не знам предварително, че са роми", обяснява кметът.
"Този обект трябваше да го премахнем още миналата година по сигнал на прокуратурата, след подписка на 300 живеещи наоколо граждани. Оказа се, че има действащ договор за наеми и решихме да го оставим до тази пролет, когато срокът изтече. Не го подновихме и започнахме процедури за премахването на обекта. Имаше жалба, с която се искаше спиране на заповедта за събаряне. На вчерашно заседание Административният съд отказа да я разгледа като неоснователна", мотивира действията си Тотев.
Според сега действащи разпоредби не можело да има подобни търговски обекти на автобусна спирка, още повече на самата дига на Марица, а и е заградената площ била повече от позволената в разрешителното отпреди шест години. Зоната изобщо не била предназначена за търговия.
"Хората негодуват. Нормално е. Има обаче правила за търговия, които трябва да се спазват не само от българите, а и от ромите. Всеки в квартала, който иска да се занимава с търговска дейност, има такава възможност, но трябва да се съобразява с разпоредбите. Нашият район е известен с това, че има най-много търговски обекти", продължават кметските уточнения.
Продължава данданията:
"Без хляб ни оставяш."
"Ще ви дадем място на ул. "Крайна", там е за търговия."
"На "Крайречна" живеем, в "Крайна" да правим магазинче? Откъде ще вземаме вода? Тоя магазин какво ви пречеше? Редовно си плащах. Що ми разтурихте договора?"
"Защото трябваше да го направя."
"Тая жена сега откъде ще плаща на банките, дето ги изтегли?"
"Ще работи, както всички."
"Има ли работа?"
"Има разбира, се."
"Намери ми щом има, дай ми работа да работя."
"В "Чистота" има, в "Градини и паркове" има работа, да звънна ли сега на шефа им?"
"Аз съм на 25 години, няма да мета улиците. Искам някаква хубава работа да работиме."
Сред гюрултията почти не се чуваха думите. Иван Тотев беше заплашен, че няма да спечели изборите в "Столипиново". Той не се трогна особено от заканите. Покани бившата наемателка Роза Сандова да отиде при него във вторник, за да й обясни къде на намиращата се на около 100-150 м ул. "Крайна" може да си направи магазинче.
Постепенно хладилници и оборудване от мини-маркета бяха изнесени и разрушаването започна. Днес и утре близо 20 метални гаража, които незаконно се използват като търговски обекти, също ще бъдат премахнати.
"Чувстваме се като изоставени от общината сираци. Няма средства за премахването на незаконни обекти. Работим с фирми на бартер. Вземат ламарините от съборените постройки, чиито собственици обикновено са неизвестни", каза Иван Тотев пред репортер на Plovdiv24.bg.