Жалба в Комисията за защита на конкуренцията в последния момент спира изпълнението на обществената поръчка на община Пловдив за изграждане на нова сграда на Математическата гимназия, научи ексклузивно
Plovdiv24.bg.
Камарата на архитектите в България обжалва избрания подход строителството да се извършва на инженеринг. Това означава, че възложителят, в случая община Пловдив, не е избрал проект и не знае какво ще се получи накрая. Вторият аргумент е, че не се създава конкурентна среда, а условията са предпоставка за корупционни практики.
"Изграждането на този важен комплекс е предприето по порочен начин. Порокът се нарича "инженеринг". Би трябвало, когато собственикът ще създава някаква сграда с голямо обществено значение, първо да обяви конкурс, на който да се представят различни варианти и собственикът да избере най-доброто решение. След това да се избере и самият строител, като тогава ще има база за сравнение. В конкретния случай, при инженеринг, строителят трябва да направи проекта, а възложителят не знае каква сграда ще се получи" - обясни председателят на КАБ - РК Пловдив арх. Чавдар Тенев.
Въпреки че инженерингът не е незаконен, архитектите отдавна настояват да не прилага при важни обекти, какъвто е новата сграда на Математическата гимназия.
Припомняме, че
дни преди началото на учебната 2024/2025 година беше обявена обществената поръчка за новата сграда на МГ "Акад. Кирил Попов" на бул. "Освобождение" зад хотел SPS. Процедурата е на инженеринг и включва проектиране, авторски надзор и строително-монтажни дейности. Прогнозната максимална стойност е 29 750 000 лева без ДДС.
Държавата вече отпусна 7 милиона лева по програма "Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища 2024-2027" на МОН. Останалите средства ще се търсят от други донори, съобщи за медията ни тогава заместник-кметът с ресор "Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование"
Владимир Темелков.
Според идейния проект, базата ще има 6 корпуса - учебен блок, администрация, сектор "Здравеопазване" и библиотечно-информационен център, корпус за спорт, център "Млади изследователи" и център "Дигитални създатели", басейн и многофункционална зала, сектор "Хранене". Комплексът ще е разположен в имот с обща площ 32 158 кв. м, като РЗП е 19 567 кв. м., а откритите площи са 11 899 кв. м. и там ще има спортни площадки, паркинг за автомобили, паркинг за велосипеди, зелени площи.
Изпълнението на поръчката се предвижда да започне в началото на 2025 г., с краен срок за изграждане на целия комплекс 700 дни. Заради жалбата на КАБ обаче най-вероятно процедурата ще се забави поне с няколко месеца.