За да можело жителите на "Тракия" да се черкуват в параклиса "Св. Георги Победоносец", той трябвало да бъде подарен от общината на митрополията и осветен от дядо Николай. За целта общинските съветници ще гласуват на сесията си в четвъртък предложението на кмета Славчо Атанасов за предоставянето му на Българската православна църква, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Десет години вече християните идват тук за богослужение. Параклисът е осветен още при откриването му на 6 май 1999 г. от покойния митрополит Арсений, с когото е съгласуван всеки детайл по съграждането му", обясни основният ктитор и строителен предприемач Георги Гюлеметов.
Узнавайки за намерението на общинарите да прехвърлят параклиса във владение на митрополит Николай, на 30 април Гюлеметов го дарява на новорегистрирана в съда българска православна църква - разбирайте разтурения с държавна и полицейска сила бивш алтернативен синод, за което България бе осъдена наскоро в Страсбург.
"Направеното дарение е юридически нищожен акт. Още на 4 декември миналата година съм актувал параклиса като общинска собственост", съобщи кметът на "Тракия" Гиньо Матев на пресконференция днес.
"Лицето Георги Гюлеметов държи имота /параклиса със застроена площ от 50 кв. м - б. а./ без правно основание и същият ще бъде иззет с принудителна мярка по закона", гласи издадена днес заповед на Матев. Тя ще бъде изпълнена със съдействието на полицията утре в 13,30 ч.
Матев признава приноса на Гюлеметов за изграждането и поддържането на параклиса, до него е направено и аязмо, градинката наоколо е добре поддържана. Само скалният иконостас, каквито има още в три други български църкви, му е струвал 35 хиляди. Трудни били времената, когато го строял, налагало се да взема пари назаем, мутри го преследвали после, но бил се врекъл, че ще го направи за хората и в памет на дядо си Георги, на когото комунистите заграбили през 1947 г. фабриката.
"Благодарение на спонсорството си - отбеляза Матев, - Гюлеметов е спечелил конкурса за изпълнител на проекта на големия храм "Княз Борис Покръстител", който предстои да строим в района."
Строежът на църквата отдавна трябваше да е започнал. Заделени за нея бяха 1 200 000 лв. общински пари. Имаше готов и одобрен от експертния съвет проект. Дядо Николай обаче не го хареса, че не бил каноничен. Това наложи преработването му и голямата тракийска църква се отдалечи в неизвестно бъдеще време. Междувременно срокът за издаденото строително разрешително е изтекъл. Ще се избира нов изпълнител и там думата ще има вече дядо Николай.
"Още в началото на годината изпратих на митрополита писмо, с което му предложих да подготвим договор за дарение на параклиса, както и да говорим за строителството на храма, в който, за да не се разрушат основите, съм вложил 15 000 лв. Дядо Николай се скри. Не му харесвам за изпълнител", мотивира Гюлеметов нежеланието си параклисът, в който е вложил част от живота си, да отива в ръцете на Николай, който като придатък на властта застава рамо до рамо и с най-големите атеисти.
Международните институции вече са сезирани, че утре за пореден път с полиция ще се превзема храм. Според Гюлеметов случващото се в Пловдив ще смъкне още повече и без туй ниския рейтинг на държавата ни като зачитаща религиозните права.