© Plovdiv24.bg | | Задайте въпрос на която и да било българска или световна компания от металургичната индустрия колко тежки са били последните две години и отговорът винаги ще е: много, едни от най-тежките. Глобалната криза силно сви търсенето, а оттам и приходите на производителите. Но 2009 г. вече е в миналото и надеждите на сектора са 2010 г. да е по-успешна. Сред оптимистите е и пловдивският комбинат КЦМ. Пловдивският завод планира съвсем скоро да инвестира почти 100 млн. евро, с които да увеличи производството и да го направи по-ефективно и екологично. Промяната ще стане възможна с финансова подкрепа от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).От банката обявиха, че планират да отпуснат дългосрочен заем от 47 млн. евро на КЦМ, с помощта на който ще бъде напълно модернизирано оловното производство на комбината и отчасти - цинковото. Кредитът ще бъде гласуван от управителния съвет на ЕБВР през юни. Стойността на проекта е 94 млн. евро, като останалите 50% от него ще бъдат финансирани от търговски банки, но от КЦМ не пожелаха да коментират кои точно са тези финансови институции.
"Модернизацията на завода ще продължи до 2013 г. и е разделена на два етапа. Първият ще бъде финансиран с настоящия заем, а все още се обсъжда как да бъде финансиран вторият етап, който ще бъде съсредоточен върху производството на цинк", заяви пред "Капитал" Румен Цонев, главен директор "Корпоративно развитие" в "КЦМ 2000 груп", компанията - собственик на КЦМ. Според него модернизацията ще разшири капацитета на комбината, който е бил достигнат преди кризата. В началото на годината изпълнителният директор на "КЦМ 2000 груп" Никола Добрев заяви пред Reuters, че през тази година заводът ще надмине обемите си от 2008 г. и ще произведе с около 5% повече - 72 000 тона цинк и 65 000 тона олово (виж таблицата).
ОТ ЕБВР съобщиха, че новият проект ще понижи значително потреблението на енергия, производствените разходи и въглеродните емисии на КЦМ. "Положителното въздействие върху околната среда ще е значително, но и досега въглеродните емисии на нашето предприятие бяха нищожни в сравнение с ТЕЦ-ове и други производства като стоманодобива например", смята Цонев. Преди изготвянето на проекта е бил извършен цялостен екологичен одит на производствения процес на КЦМ, за да се установи дали комбинатът допринася за повишено съдържание на олово в кръвта на хората, които живеят в близост до комплекса, но подобни данни не са били открити, съобщи ЕБВР.
Кризата значително забави обявените през 2008 г. планове на "КЦМ 2000 груп" за инвестиции от над 300 млн. лв. в разширяване на капацитета. Идеята на компанията беше годишното производство на цинк да достигне 100 000 тона през 2013 г.
КЦМ беше приватизиран през 2000 г., а мажоритарният пакет се държи от работническо-мениджърското дружество "КЦМ 2000 груп". Собственикът планираше да пусне на Българската фондова борса между 10 и 15% от капитала на КЦМ, но листването беше забавено заради глобалната криза и слабата търговия на капиталовия пазар. "Още не сме възобновили работа по този проект и не очакваме това да стане през тази година", заяви Румен Цонев. Компанията продължава да изнася както за съседни държави като Румъния, Гърция и Турция, така и за Западна Европа. Основният конкурент на КЦМ в България - ОЦК в Кърджали, неотдавна също обяви плановете си за разширяване и модернизация на производството, при които да инвестира 120 млн. евро.
Тези новини са добри на фона на общата картина и на липсата на каквито и да било обявени планове за строителство на нови предприятия през последната година и показват, че макар и бавно, индустрията леко започва да мисли за времето отвъд кризата. |