© Строителство градът | | Пловдивското представителство на Камарата на строителите в България се зае с инициативата да подпомогне процеса на подготовка на млади кадри в строителния бранш. През септември 2009 г. с подкрепата на камарите на инженерите в инвестиционното проектиране и на архитектите стартира конкурса "Аз мога да строя", в който участват ученици и преподаватели от Професионалните гимназии по строителство архитектура и геодезия и по строителни технологии."Идеята ни е младите специалисти да получат практически знания и умения, преминавайки през всички етапи на строителния процес: проектиране, защита на идеен проект пред инвеститори, създаване на работен проект и реализация на одобрения проект", заяви председателят на КСБ - Пловдив, Пламен Иванов. Той посочи, че трябва да се създават условия и мотивация за израстване на нови висококвалифицирани кадри в бранша. Една от целите на конкурса е да се открият и слабостите в образователната система и след анализ да се направят предложения за тяхното преодоляване. Идеята на КСБ - Пловдив, е в следващите 1-2 години пилотният им проект да се мултиплицира на регионално и национално ниво.
Общо седем колектива от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия се включиха в първия етап - проектиране на четири типа къщи: "Павилион", "Бунгало", "Традиционна" и "Енергоефективна". На 4 март в присъствието на проектанти и водещи строителни фирми те представиха своите разработки във фаза "Технически проект". Архитекти и инженери от КАБ и КИИП се включиха като консултанти на екипите. За най-прецизно изпълнени технически проекти бяха отличени два колектива дванайсетокласници на гимназията. Останалите участници получиха грамоти.
Финалното оценяване на младите проектанти ще се състои в края на април, когато ще трябва да представят още по-детайлно разработени проекти с точни количествено-стойностни сметки и потенциални инвеститори за тяхната реализация.
В строителния етап ще се включат и ученици от ПГСТ "П. Пенев", Професионална гимназия по електротехника и електроника, Професионална гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура, Професионална гимназия по подемна, строителна и транспортна техника гр.Пловдив.
Идеята е одобрените проекти да бъдат изградени от младите специалисти в дворовете на професионални училища. Има предложения изградените къщички да се използват за специализиран кабинет по здравословни и безопасни условия на труд или кабинет по учебна практика. Наградените За прецизно изпълнени технически проекти Колектив: Тинка Нончева, Роксана Петрова, Хагоп Щишманян и Методи Хаджийски - за традиционна еднофамилна къща Колектив: Диана Тодорова, Славчо Брусев, Сибил Ибрахим и Милен Нешев - за оригинално решение на сграда тип "павилион"
Източник: в."Строителство градът" |