КТ "Подкрепа": Скандална директорка на училище в Пловдив отдавна трябваше да е уволнена

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
15:12 / 06.07.2024
14625
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа":

Държавната образователна политика за прибиране и задържане на учениците от ромски произход се люлее между "Осанна“ и "Разпни Го“, и става все по неефективна през последните 20 години.

Всеки нов министър на образованието, идвайки, повежда "люта“ борба срещу така наречените "мъртви души“ или "преследване на ученици фантоми“, с тежки закани към учители и директори и ромски училища, и сагите приключват, до следващия "сезон“, с няколко уволнени директори и учители, които би трябвало да изкупят греховете на тази трудна и неефективна българска политика.

След голямата учителска стачка министър Даниел Вълчев композира "изненадващите мобилки“, които са популярни и до днес. Тяхната цел е да сплашат учители и директори, и някое училище, за да ги "вкарат в правия път“ пренебрегвайки техния професионализъм и упорита иновация, да задържат повече тези ученици в клас.

Но генералната цел е да се направим, че владеем процеса и да отчетем резултати, които не съществуват.

Тези, по-скоро, показни акции доказват единствено очевидния факт, че има наличие на остър проблем в образователната система, демонстрират безсилието и цинизма на МОН да признаят това и липсата на работеща стратегия за справяне с този нарастващ лавинообразно за системата проблем.

Още при първите мобилни проверки в България през 2007 година, проверяващите регионални или държавни образователни експерти оправдаваха броенето на отсъствията с агресивно и безапелационно личностно поведение, но грижливо пропускаха да дадат каквито и да е препоръки и решения.

Ако приемем хипотезата за стриктно изпълнение на ЗПУО и училищния правилник, което би трябвало да е логично, то ще се наложи да изведем или преместим поне 80% от учениците във всички училища, с преобладаващ или изцяло ромски състав. Това за тях е равносилно на изключване.

Безспорен факт е, че шансът на тези ученици, за основното им право на образование /социализация и възпитание/ е да бъдат в училище, ако не през цялото време, то поне през половината или дори и по-малко. Защото, като ги изгоним, те остават на улицата или стават бенефициенти на правосъдната система.

Подобна е ситуацията и в СУ "Найден Геров“ – едно от петте изцяло ромски училища в град Пловдив. След скандал, през последните няколко месеца са отписани около 400 ученика, почти всички подлежащи на задължително обучение. Съкращават се паралелки, съкращават се щатове, а учениците са налице. Но прогонени! Тези ученици не се записват в други училища.

Директорката на училището г-жа Сашка Кръстева, дългогодишен пенсионер, със спорни управленчески умения, не може да се справи със скандалната ситуация и източва училищния бюджет с незаконосъобразни наказания и уволнения. Този директор трябва незабавно да бъде отстранен от началника на РУО Пловдив г-жа Иванка Киркова.

Истината е, че ЗПУО, с хилядите страници нормативна база, не дават отговор на този фундаментален проблем – как да задържим учениците-роми в училище, без учители и директори, да нарушават правилата.

Защото образователните институции не могат да се справят сами с това, да привлекат и задържат учениците в клас. Никъде по света не могат.

За да мотивираме учениците роми и техните родители, да останат в училище, трябва да се ситуират административни и финансови мерки, които социални служби, отдели за закрила на детето и полиция да прилагат.

Детските помощи да бъдат в училищните бюджети, а не в МТСП.

16 –те вида социални помощи за ромските семейства, също да бъдат обвързани с присъствието на техните деца в училище.

Социалните служби и полицията да поемат осигуряването на учениците в училище.

Да се промени незабавно Закона за предучилищното и училищно образование, като се вмени ефективна финансова и административна отговорност към родителите, за осигуряване присъствието в училище.

Образованието в България трябва да се превърне в ценност за ромските ученици, но за целта е необходимо тяхното присъствие в училище. Единствено образователните институции, при наличие на тези ученици в училище, могат да поставят началото на социализацията и да дадат равен шанс в живота на учениците-роми.

Виж коментарите (2)

Още по темата (11):
27.06.2024 Прокуратурата в Пловдив подхваща училището в "Столипиново"
26.06.2024 Нов скандал в СУ "Найден Геров" Пловдив
11.12.2023 Министърът на образованието влезе в училище в "Столипиново", без да предупреди никого, вижте какво завари!
17.11.2023 Продължава проверката за "мъртви души" в пловдивско училище
06.11.2023 Учители от Пловдив с отворено писмо
10.10.2023 Прокуратурата подхваща фалшифициране на документи в пловдивско училище с лоша напоследък слава
Още новини от Новини от Пловдив:
Вкусен шоколадов фест "превзема" парк в Пловдив
Пиле няма да може да прехвръкне, Пловдив почернява от полиция
Променят маршрутите на три автобуса в Пловдив
Само на 12 км от Пловдив Ути Бъчваров беше гост на интересен фест...
Президентът връчи наградата "Джон Атанасов" на изявени ученици от...
Манукян все пак ще трябва да плати 50 000 лева


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).