Как COVID-19 повлия на градската среда и как да адаптираме Пловдив към новото нормално?
Как да изградим градове, адаптирани за промените, наложени от пандемията, ще обсъждат на дискусионен панел “Бъдещето на градовете след ковид", който ще се проведе днес, 4 юни, в Пловдив. Панелът ще даде дискутира въпроси свързани с нуждата да преосмислим най-важните градски проблеми, които бяха засилени от въздействието на пандемията – публичните пространства, градското планиране, сградите, мобилността в градовете, образованието, културата.
Събитието ще се проведе върху инсталацията градска всекидневна, която е добре позната на жителите на града, след като през февруари бе поставена на Главната улица и провокира жителите по въпроси, свързани с личната отговорност към градската среда. Инсталацията ще бъде разположена на ул. "Отец Паисий", срещу ArtnewsCafe, а началният час на събитието е 19,00 ч. Организатор на дискусионния панел е сдружение БГ Бъди активен, като той програма на БГ Бъди активен _Място България и се осъществява с подкрепата на Фондация Кока-Кола и в партньорство с Община Пловдив, Общинска фондация “Пловдив 2019".
Пандемията от коронавируса постави множество въпроси пред начина ни на живот. Ограниченията и необходимостта от спазване на дистанция промениха част от навиците ни, а оказва се, не само тях. Очакванията са градската среда също да придобие нов облик, повлиян изцяло от част от досегашните мерки. От тротоарите и паркингите до отворените пространства, общите помещения като стълбища и асансьори.
Темите, които ще бъдат повдигнати, са свързани с изграждането на здравословна градска среда, приобщаващи градски пространства; мобилност и достъпност, туризъм, култура; дигитални иновации; спорт и благосъстояние на гражданите.
Сред поканените ще бъдат арх. Любо Георгиев от “Визия за София"; Калоян Карамитов от “София план"; Боряна Герасимова от Re:Gena; Симеон Малинов от “София план" г-н Кирил Велчев, изпълнителен директор на Фондация Пловдив 2019; г-жа Гина Кафеджиян - eксперт събития и проекти на Фондация Пловдив 2019; представители от сферата на урбанизма; ландшафтни архитекти; активни граждани на Пловдив и други експерти по темите.