Хибридна и модулна форма на обучение, повече практически занятия и изолатори в общежитията. Това са само част от мерките, които са предприели ректорите на петте големи университета в Пловдив. Те коментираха началото на учебната година в рамките на пандемията от коронавирус, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Това се случи вчера при подписването на мораториума за сътрудничество между ръководствата на учебните заведения и община Пловдив.
В Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" ще действа хибридният начин на обучение. Максимален брой студенти ще учат на място, а останалите ще се обучават онлайн. След това ще се направи обръщане, за да може преподавателят да има физическа връзка с всеки един от своите студентите.
В Аграрния университет има голям брой практически занятия, които трябва да се провеждат задължително присъствено. Спазват се всички противоепидемични мерки. От ръководството са направили графика така, че по-голяма част от занятията се извеждат на опитните полета.
"Ние сме единствения университет в България, който има 2000 декара собствени учебни и експериментални бази, където студентите трябва сами да работят в реална среда. Имаме готовност за преминаване към онлайн обучение, ако това се наложи. В момента няма доказани случаи на коронавирус в университета. Опитваме се да направим малки групи, които да ползват една и съща зала, за да няма смесване на потоци и специалности“, коментира ректорът проф. д-р Христина Янчева.
Лекциите в Медицинския университет-Пловдив са изцяло в електронен формат заради големите курсове студенти, с които се работи. Присъствието на студентите е задължително в клиничните дисциплини. Същото важи и за практическото обучение в университетските болници. Препоръки за стриктно спазване на противоепидемичните мерки са качени на сайта на университета и са налични на български и английски език.
"Общността ни е много голяма и очакваме да има заболели от COVID-19 преподаватели и студенти. Не можем да пренебрегнем факта, че ще има риск. Разписани са стъпки за действие. В общежитията сме приготвили стаи-изолатори, където такива студенти ще пребивават, ако нямат квартири. Останалите ще бъдат карантинирани за 14 дни и техните лекции ще се водят само в онлайн среда“, заяви ректорът проф. д-р Мариана Мурджева.
В Университета по хранителни технологии също се прилага смесен тип на обучение. Курсовете от втори и нагоре минават директно в онлайн форма на обучение. За първи курс, първата седмица ще бъде присъствена, за да могат младите студенти да се запознаят с преподавателите и да се ориентират в базите на университета. За пръв път се въвежда и т.нар. модулно обучение – една група изкарва от начало до край всички упражнения, а след това друга група идва на нейно място.
Пловдивският университет "Паисий Хилендарски“ е най-големият в региона. Има 9 факултета и е много трудно да се издаде една заповед, която да унифицира всички в начина на обучение. През август е била издадена заповед, с която се позволява на деканите на факултети, съобразно броя на студентите и залите, да преценят начина на обучение (като анализират това с ръководителите на катедри).
"Непрекъснато питаме студентите за предпочитания от тях начин да получат от нас знания и умения. Не само факултетите по природните науки, за които присъственото обучение е за предпочитане, но и например учащите във филологическия факултет искат студентите на живо да чуят преподавателя“, коментира ректорът проф. д-р Румен Младенов.
Изказванията на ректорите по темата може да гледате в прикаченото видео!