Какво не знаем за Четвъртък пазара и защо се нарича точно така

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
13:03 / 16.06.2024
4779
Интересна е историята на един от най-посещаваните и до ден днешен пазари в Плводив - Четвъртък пазара. Във фейсбук групата пловдивчанка ни напомня защо се нарича така и каква е неговата история:

Четвъртък пазара е най-старото тържище в Града под тепетата и има сведения, че е на повече от 350 години. 

Пазарът в миналото заемал голяма площ. През XVII век един от управители­те на Пловдив отгова­рял за реда на целия па­зар. Отделните видое стоки се продавали на строго определени места, кантарите на търговците редовно се про­верявали, а охраната била поверена на специ­ален отговорник.

По установена нез­найно откога традиция пазарът при моста на Марица се провеждал само в четвъртък. Про­дажбата един-единствен път седмично била наложена от търговци­те. Защото освен зелен­чуци, плодове и птици, по сергиите се предла­гали и всякакви други стоки. Селяни и занаят­чии от околността про­давали далеч по-евтино, отколкото търговците в дюкяните. Ако пазарът работел всеки ден, го­ляма част от собствени­ците и наемателите на магазини щели да фали­рат. Едва през 1923 г. пловдивските общинари разрешили в града да има и втори  пазарен ден – понеделник.

След Освобождени­ето пазарът останал на старото си място. Сергиите се намирали точно насред "магистралата" между София и Цариград. Защото мостът бил единствен в града и през него преминавало цялото движение. Макар че все още нямало автомобили, а файтоните били най-бързото превозно средство, произшествията зачестили. Чашата преляла на 24 юли 1893 г., когато една каруца прегазила дете между сергиите. Три дена по-късно общинарите решили, че това повече не може да продължава. Така пазарът напуснал мястото, заемано от векове и се прехвърлил на днешния площад “Съединение".

Това било най-калното място в Пловдив. Едва през 1901 г. кметът Христо Танчев се заел да насипе чакъл и пя­сък, за да създаде малко по-добри   условия   за продавачи и купувачи.

През 1925 г. обаче било решено точно на това  място да се издигне паметник на Съединението, а част от сергиите били изместени пред днешния Дом на младоженците и околните улици. Няколко години по-късно пазарът бил върнат на площада.

През април 1955 г. е наречен "Пловдивски кооперативен пазар“. Масите му са 1400 на брой и е имало още между 150-175 павилиона и дървени къщички. На самото тържище имало и няколко кръчми, където често освен за да се нахранят, пловдивчани се събирали и за да бистрят политиката.

На 26 септември 1986 г. Четвъртък пазар започва да работи на днешното си място върху площ от 3342 кв. м.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
Бизнесмен от Пловдив се спъна в тротоар и сега ще получи солидно ...
Кметицата на район "Западен" ще отговаря на въпроси на гражданите...
Пловдив бе домакин на церемонията по връчването на Европейските н...
Верижна катастрофа затапи Околовръстното
Собственик на магазин в Пловдив: Кога хората станаха такива?
Още два месеца неизвестност за електрическите автобуси в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).