Компромисите в храненето на децата са твърде много, което е недопустимо, твърди общинската съветничка и лидер на партия "Съюз за Пловдив"
Дани Каназирева.
В офиса организацията са постъпиили сигнали за доставки на некачествени продукти. Учители разказват как грах се вари 5 часа и отново е полусуров, рибата е замразена и една трета е вода; плодове и зеленчуци идват на два дни, но още на следващия те са изгнили.
Докато повечето европейчета ядат сьомга - една от най-богатите на омега 6 мазнини, ципура и лаврак, то децата на Пловдив ядат филе от пангасиус. Това е възможно най-евтината риба, внасяна от Виетнам и Бангладеш. В най-добрия случай децата могат да получат в менюто си риба хек от Перу и Аржентина.
Положението с плодовете и зеленчуците е подобно - внос от Йордания и Египет, зелето и ябълките са от Полша. На този фон напълно закономерно в няколко детски градини в Пловдив бяха регистрирани случаи на салмонела.Специалистите от Регионалната здравна инспекция извършиха проверка и установиха причинителя - храната.
Според Каназирева качеството на детското хранене е програмирано още в обществените поръчки, които провежда община Пловдив. Проблемът се състои в това, че водещият критерий при избор на доставчици е най-ниската цена, което означава и най-лошо качество. При снабдяването с продукти липсва прецизен контрол.
"Общината спестява от най-важното - здравето на децата, въпреки че родителите им пълнят бюджета и издържат партийните назначения на местни и национални структури," коментира Каназирева.
Един от примерите е последната обществена поръчка за доставка на хранителни продукти за нуждите на детските заведения, обявена от община Пловдив през септември 2014 г. Както и в предходните поръчки ниската цена е основният критерий за избор на доставчик.
В обявлението не са посочени изисквания за качество, макар че става дума за снабдяване с хранителни продукти на детски ясли, нито система за последващ контрол. Най-странното е, че не се споменава какви санкции се налагат на фирми за развалена и некачествена храна.
"В обществената поръчка липсва и изискване за квалифициран персонал, който да се грижи за храната на децата. Единственият критерий е цената. Дори и при доставката на павета има изискване за качество", отбелязва Каназирева.
На същия принцип са правени поръчките и за снабдяването на детските градини.
Обществените поръчки се провеждат от комисиите, в които липсват специалисти, диетолози и представители на Областната дирекция по безопасност на храните. Парадоксално е, че същите служители, които правят търговете за канализацията, определят и какво ще ядат децата.
"Дори и някой да забележи проблем във външния вид на храната, няма на кого да се оплаче, защото в администрацията няма подготвени хора. В Пловдив има Университет по хранителни технологии и осигуряването на експерти изобщо не би било трудност," счита Каназирева.
Сериозен проблем е и остарялото кухненско оборудване, което в някои детски градини е от средата на миналия век. Това е причината в няколко заведения да се въведе кетъринг. Няма никакъв контрол как се приготвя тази храна.
Отношението на община Пловдив към доставките на храни в детските заведения трябва да е безкомпромисно, категорична е Каназирева. При бюджет от 265 млн. лв. общината има възможност да увеличи средствата, за да не се хранят децата с най-евтините и некачествени продукти.
При търговете трябва да се даде предимство на българските производители, които произвеждат екологична и висококачествена продукция. При установяване на нередност в качеството на доставяните храни следва незабавно прекратяване на договора.
Общините от цялата страна могат да създадат регистър на фирмите и веднъж провалила се фирма да не бъде допускана до търгове в детски заведения.
"Задължително трябва да се обновява кухненското оборудването. Най-новото обзавеждане на един блок не струва повече от 10 000 лева. Тези разходи са нищо в сравнение със здравето на децата", коментира
Дани Каназирева.