Всички документи за монтаж на антени на мобилните оператори трябва да бъдат проверени преписка по преписка и ако някъде се открият пропуски, разрешителното да се отнема. Това е реалното, което към момента може да се направи за решаването на проблема с монтираните буквално на метри от терасите на хората излъчвателните устройства, смята кандидатката за кмет Дани Каназирева, която е и юрист.
По нейна идея преди 2 години Общинският съвет гласува ограничения да не се поставят антени на разстояние под 300 м до детски и лечебни заведения, но те бяха обжалвани и сега се чака да се произнесе съдът. "Още при поставянето на антените не биваше да се допуска сегашният хаос. Но така или иначе антени има навсякъде, затова и за всяка от тях трябва да се види дали е спазен редът за поставяне. За това се изисква и строително разрешение, за издаването на което често не са спазени всички изисквания на закона", обясни Каназирева възможността демонтажът на опасните излъчватели все пак да започне.
В повечето европейски държави станциите на мобилните оператори са изнесени извън населените места, а в случай, че са в града, те се монтират на високи пилони. В България по принцип и в Пловдив в частност обаче те най-често се поставят на покривите, при това напълно хаотично, затова и оплакванията на хората, че заради антените здравето им се влошава, но властите съблюдават само интересите на мобилните оператори, зачестяват.
"У нас контролът е занижен драстично, а има и проблем в законодателството. За подобни излъчватели се прилага една наредба, писана в далечната 1991 г., в която ние дори не знаехме що е джиесем. И оттогава тази наредба не е променяна", коментира юридическия абсурд Каназирева. На базата на познанията си по право на Европейския съюз преди време тя предложи законодателни промени, които да запълнят правния вакуум в тази сфера, реакция от страна на парламента обаче нямаше.
"Нашите пловдивски депутати по никакъв начин не се ангажираха с тази болна за хората тема. А само с едно изречение в наредбата можеше да се реши категорично и изцяло този въпрос", заяви председателката на Съюз за Пловдив. Затова тя планира да инициира референдум по проблема. "За провеждане на национален референдум в Народното събрание трябва да бъде внесена подписка от 500 хил. души.
Само в Пловдив хората над 18-годишна възраст са 307 000. С гласовете, които ще съберем в нашия град и областта, можем да принудим парламента да направи нужните законодателни промени. Аз самата бих се ангажирала да работя по тази тема заедно с колеги юристи, защото ми дойде до гуша от празни приказки и популизъм", категорична е Дани Каназирева.