Въпрос 2: Каква е програмата ви за развитие на Пловдив като туристическа дестинация?
Венцислав Каймаканов: Грижа за обектите и подходящото им експониране, реклама и информация. Зад този кратък отговор се крие работа не само на администрацията, но и на Обществения съвет.
Захари Георгиев: Туризмът е сериозно перо в икономическия потенциал на Пловдив. От една страна е източник на финансови възможности, а от друга удовлетворява културните и духовни потребности на гражданите. Неглижирането на туризма показва късогледство в управлението на града. С добронамерено отношение и партниране със съседните нам общини, ние бихме станали естествен център на разпределение на туристически услуги в цялата област. При нас са възможни всички видове туризъм - исторически, културен, религиозен, конгресен, селски, СПА - единствено морето не е близко, но наличието на летище Пловдив и пътната и жп инфраструктура, да
Николай Караиванов: Стратегическите насоки за развитието на туризма в Пловдив са ориентирани към увеличаване на неговата привлекателност и конкурентноспособност. Това очертава необходимостта от разширяване на туристическата инфраструктура, прилагане на агресивна рекламна стратегия, развита мрежа от информационни туристически бюра и повишаване качеството на услугите в тази сфера. Трябва ни и модерен културен център, защото е срам „европейската столица" на културата да няма една хубава зала. Ние сме град с традиции и всеки, който се разходи по калдаръма на Стария град може да го усети. Пловдив е град, който обича да налага стил. Нелепо е да твърдим, че сме град с няколко цивилизации, а да няма дори свестни табели, които да ориентират туристите.
Славчо Атанасов: Пловдив е на 8000 години и в това отношение е един от най-старите градове в Европа. В същото време ние нямаме дори нормално функциониращ Археологически музей, който между впрочем, трябва да бъде спешно реализиран и да изложи своите богатства, в това число и Панагюрското съкровище.Само него да имаме, хиляди туристи ще посещават Пловдив заради това. В това отношение Пловдив е изключително богат град, но за жалост стотици римски мозайки още не са видяли бял свят. Ние имаме двеста недвижими паметници на културата, от които 30 с национално значение и около 30 000 движими експонати.Ако ги преведем в опрятен вид, аз съм убеден, че Пловдив ще бъде основна туристическа дестинация за България.Имаме единствения Античен театър, още от времето на император Траян, който според мен недобре и недостатъчно се използва
Спас Гърневски: Напоследък повече се говори за конгресен, отколкото за културен туризъм. Аз искам да съчетая и двете програми. Защото Пловдив има уникалните възможности да привлича стратегически инвеститори по време на панаирните изложения и паралелно с това да им предлага маршрути из Стария град, Бачковския манастир или разкопките в Старосел. Като места с историческо и културно наследство, те са интересни и за туристите, които идват за карат ски в Пампорово или искат да почиват на море. И ако успеем да натоварим летището с достатъчно чартърни полети от София и чужбина, ще станем пресечната точка на 3 вида интереси - правене на бизнес, зимен и морски туризъм и опознаване на историческите забележителности в региона.
Още по темата (10): | |