Общественото обсъждане на Плана за действие към Стратегическата карта за шум на Пловдив ще се проведе в общината на 8 юли, четвъртък, от 14 до 16 часа, научи
Plovdiv24.bg. Той включва мерки за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на града.
Само три града в България - Пловдив, София и Варна имат шумови карти. Резултатите и в трите са сходни и тези стойности са очаквани за мен, заяви зам.-кметът на Пловдив по "Общинска икономика, транспорт, екология и здравеопазване"
Александър Константинов. От данните, получени в резултат от разработената Стратегическа карта за шум е видно, че основен източник на шум за населението на агломерация Пловдив е автомобилният трафик. Такива бяха и очакванията ни в процеса на разработката, допълни той.
Целта на изработване на Стратегическа шумова карта е определянето на степента на шумовото натоварване в околната среда чрез измерване, оценка и картотекиране на шумовите нива в околната среда. За изготвяне на шумовата характеристика на град Пловдив са включени данни от дългогодишни наблюдения на шума, които се провеждат от РИОКОЗ - Пловдив.
Докладчик по Плана за действие към Стратегическата карта е главният еколог на общината
Христо Минков. Материалът ще бъде представен с мултимедийна презентация. По същността на проекта ще докладва авторът му Борис Михайлов. В обсъждането ще вземат участие главният архитект и главният инженер на общината, представители на РИОКОЗ и РИОСВ, на общинските предприятия "Градини и паркове", "Сигма", на обществени организации, сдружения, физически и юридически лица и други заинтересовани страни.
Създадената стратегическа шумова карта позволява акустичното планиране чрез разработването на плановете за действие с цел предотвратяване и намаляване на шума в околната среда. Крайната цел е създаване на здравословни условия на живот на населението и опазване на околната среда от шум, чрез разработването и прилагането на интегриран подход и мерки за неговото избягване, предотвратяване или намаляване.
Утре е последният ден от обявения от общината 30-дневен обществен достъп до проекта. Освен на електронната страница на Община Пловдив /www.plovdiv.bg/, проектът може да се разгледа и в Дирекция "Екология и опазване на околната среда", на ул. "Емил де Лавеле" № 9, от 10:00 до 16:00 часа. Приемат се и писмени становища по проекта, входирани в деловодството на Общината.