Канят пловдивчани на камерен концерт тази вечер на Сахат тепе

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:31 / 08.07.2021
1854
Опера Пловдив и община Пловдив канят пловдивчани на камерен концерт с класическа музика, в който ще чуете известни арии от опери на Дановия хълм (Сахат тепе).

Събитието е днес - 8 юли от 20:00 часа на площадката, в подножието на Часовниковата кула. Концертът е с вход свободен и с него символично ще бъде отбелязано приключването на реставрацията на емблематичната забележителност на Пловдив.

Специален гост-солист ще е сръбското сопрано Мария Йелич. Ще ѝ партнира тенорът Георги Султанов, а на рояла ще бъде Цветомира Цонева.  В програмата са включени арии и дуети от оперите "Мадам Бътерфлай", "Бохеми", "Отело", "Дон Жуан", "Силата на съдбата", "Аида" и оперетите "Страната на усмивките" и "Веселата вдовица".

Мария Йелич вече е гостувала в Пловдив като солист в Девета симфония на Бетовен на Античния театър през специалната 2019 година. Тя е солист на Националния оперен театър в Белград с изяви на редица сцени в Европа и в Русия. Ангажиментите ѝ през 2021 включват рецитал в Карнеги хол в Ню Йорк и участия в музикални фестивали в Белград, Любляна, Вроцлав и Йерусалим заедно със звезди като Елина Гаранча и Хосе Кура.

Проектът "Класик Open Air: Музиката на тепетата“ се осъществява с подкрепата на община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2021 година.

Часовниковата кула в Пловдив е сред най-старите в Европа. Издигната е на Дановия хълм в периода 1578-1611 г., а в сегашния си вид е завършена през 1812 година. Часовниковият механизъм е изработен от италианския конструктор Антонио Барбаджелата.

Часовниковата кула, издигаща се над Сахат тепе, има дълга история и несъмнено е един от символите на града. До нея се стига лесно – от площад "Римски стадион“ до кулата се стига пеш за десетина минути. Най-лесно до Сахат тепе се стига през стълбите на Каменица и водната каскада на Главната улица.

Най-ранното сведение за кулата е от 1618 г, когато в пътеписите на пътешественика Льо Февър пише, че на едно от градските възвишения има часовник, който отмерва времето "по френски“.

Първата часовникова кула е била под формата на дървена конструкция с часовников механизъм и е построена в периода  1578 -  1611. Първоначалната й функция е била като наблюдателница на пожарната команда, пазена от страж, който следял дали някъде в града е възникнал пожар.  В сегашния си вид  кулата е построена през 1812 г. Висока е 17,5 м. През  1883 г.  в нея е поставен голям часовник, изработен във Виена, отброяващ часовете с камбанен звън. По искане на местната управа часовниковият механизъм е изработен от италиански конструктор  Антонио Барбаджелата. 

Забележителността бе реставрирана в края на миналата година по инициатива на Кмета на район Централен Георги Стаменов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Районът около аварията в Пловдив вече е проходим
Кантарева: Главата на богинята е видима като артефакт още от 2015...
Социолог: Ромите, които живеят в "Столипиново", са едва 10 процен...
КЗК поряза КАБ за СУ "Св. Патриарх Евтимий"
Пуснаха водата в Пловдив след тежката авария, положението на ул. ...
Полиция блокира района на аварията


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).