Законът позволява, хората са против. Такъв е казусът с инвестиционното предложение на пловдивската строителна компания "Гербера" ООД да издигне модерен жилищен комплекс в местността "Захаридево" на село Марково.
ПредисторияПреди няколко месеца "Гербера" ООД обявява в РИОСВ и община "Родопи"
инвестиционни намерения да построи две четириетажни жилищни сгради с височина до 12 метра в собствен имот с обща площ 3638 кв. м. Местното население настръхва и скоростно събира подписка срещу проекта. Подписват се 1000 човека и документът е внесен в горните институции. Някои от съседите подават жалби.
Всъщност, подписката и жалбите са внесена преди екоинспекцията да обяви становище дали бъдещият жилищен комплекс ще нанесе евентуално някакви вреди върху околната среда.
За протокола – Относно притесненията на съседите, чиито къщи отстоят на повече от минималните допустими нормативни отстояния, съвсем наблизо е и комплексът с блокчета на друг голям пловдивски строителен предприемач, срещу когото няма информация марковци да са предприемали битка.
РезултатВ становището на РИОСВ се казва:
"Имотите, предмет на ИП, не попадат в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и в границите на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.
Така ИП и предвидените в него дейности не подлежат на регламентираните от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) процедури по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).".
Другите институцииПрез последните месеци кметицата на Марково Десислава Терзиева и кметът на община "Родопи"
Павел Михайлов нееднократно са се обявявали против намерението на "Гербера" ООД да строи в родопската яка. Основанието е надеждата да се промени законовата уредба, която важи за цяла България. За да се случи това обаче първо трябва да се промени самия ЗУТ, а не е сигурно дали софиянци или варненци например ще са съгласни.
Инвестиционното предложениеПредвижда се промяна на устройствената зона от Жм (жилищна малкоетажна зона със свободно или свързано парцеларно застрояване) в Жк (предимно жилищна устройствена зона с преобладаващо комплексно застрояване), както и устройствените показатели по отношение на височина, плътност и интензивност на застрояване. Отреждането на новообразувания урегулиран поземлен имот се променя от "жилищно строителство" на "комплексно жилищно строителство" и ще бъде изработен комплексен проект за комплексно жилищно строителство и подземни гаражи.
При изграждането ще се спазят следните устройствени показатели: до 4 етажа, височина до 12 метра, плътност на застрояването при норматив до 50% ще се постигне 40%, интензивност при норма до 2.0 ще бъде 1.25, а озеленяването при минимум 40% ще е минимум 42%.
Всяка от двете многофамилни жилищни сгради е със застроена площ от около 432 кв.м. В сградите ще има общо 46 апартамента, по 23 във всяка, а за обезпечаване нуждите на живущите ще се обособят 63 паркоместа от които 15 гаражи в подземен паркинг.
Комплексът ще бъде изграден в имот, който е в пряка връзка с други имоти с променено предназначение и в съседство във всички посоки са процедирани множество преписки за жилищно строителство, като част от тях вече са застроени с жилищни блокове в зона Жк със височина до 15 метра.