Инициативата "Пловдив ЕСК 2019" е мащаб не само за град Пловдив, а въобще и за България, едно изключително надграждане на всичко, което се е случвало досега. Това каза в предаването
"Цветовете на Пловдив" по
Радио "Фокус" Кирил Велчев, изпълнителен директор на общинската фондация "Пловдив 2019".
"Ние в самата подготовка и през годината на титлата работихме изцяло за това да се създаде едно ново усещане за култура не само в Пловдив, а и в България", каза Велчев.
По думите му, реално това е най-голямата публична инвестиция за култура до този момент. Общият бюджет на титлата беше около 20 милиона лева, които бяха изцяло за културни събития, изложби, концерти, пърформанси и т.н.
"През екипа ни минаха над 20 отворени покани, над 1700 проектни предложения за това, 5000 артиста, което само по себе си създава усещането, че градът се е променил, публиката се е променила, променили са се културните оператори. И както се казва, все повече и повече започва да се говори за култура, за събитиен туризъм в Пловдив, дори след годината над титлата. Няма да скрия, че и след годината на титлата средствата от Награда на Меркурий, които бяха за наследство и за изпълнение на програмата, това е вече публична инвестиция за над 7 милиона от 2020 до 2024 г. Ние продължаваме не само да развиваме големите формати, които се случиха тогава в град Пловдив, а дори да ги надграждаме" каза още Велчев.
Той добави, че след 2019 г. започва да се говори въобще за събитиен туризъм. "Стана модерно да идват хора в Пловдив, които не пристигат само за да се разхождат и да разгледат прекрасните забележителности на града, а да посетят някое културно събитие, да се качат на Античния театър, да изгледат някоя опера или да дойдат на някой тридневен музикален фестивал в града. Ние дълги години сме говорили, че това по някакъв начин дава един по-различен икономически поглед, хайде ще го нарека икономически тласък, защото дълго време говорехме за това нещо, че всяко инвестирано евро в култура се връща по четири в икономиката на града".
Според
Кирил Велчев, промените в "Капана“ са виден пример, че изцяло усилията им са свързани с това град Пловдив да има повече места, които да бъдат посетени, те да бъдат по-разпознаваеми и да достигат до повече хора по целия свят.
"Нашата основна цел е ние да продължаваме да работим с цялата мрежа на Европейските столици на културата, да продължаваме да държим в нормален ритъм пулса на културните процеси, които се случват въобще в град Пловдив. За нас е много важно, освен това, смело мога да кажа – ето, вече 5 години след Европейска столица на културата, ако се обърнем назад, ще погледнем, че едни от най-хубавите формати се случиха благодарение на Европейска столица или за това да има Европейска столица на културата.
Те продължават да се развиват и до днес. За нас е важно тези формати да са все по-широки, да са много по-мащабни, да привличат много публика и всички прожектори да бъдат вперени в град Пловдив. За нас това е важно. Реално ние няколко години казваме, че сме фестивална столица на България, защото най-големите формати се случват именно тук, при нас", добави изпълнителният директор на фондация "Пловдив 2019"
Кирил Велчев.