"Ние вече инвестирахме в Югоизточна Азия, в Индонезия, и сега имаме интерес да инвестираме в Европа". Това заяви Хуайуе Ванг, политически ръководител на партията в Циндао и директор на "Свободна търговска зона Циндао", на среща днес в Пловдив с Българо-китайската асоциация за бизнес развитие /БКАБР/.
Китайската делегация, водена от Ванг, посети България по покана на БКАБР с цел проучване на възможностите за инвестиции у нас. По време на няколкодневната визита представителите на местното правителство на Циндао, провинция Шандун и на водещи компании от "Свободна търговска зона Циндао" се срещнаха с министъра на икономиката
Божидар Лукарски, с областния управител на Пловдив
Розалин Петков, запознаха се с възможностите на "Евро-китайската зона за икономическо развитие" /ЕКЗИР/, която е част от "Тракия икономическа зона", на летище Пловдив и пристанищата във Варна и Бургас, и СОК "Камчия".
"Въпреки традиционно добрите отношения между България и Китай, страната ви не е толкова позната като инвестиционна дестинация", призна Ванг.
"Ние сме тук благодарение на вашия китайски партньор Чангцинг Джанг, който непрекъснато популяризира България и по-специално "Евро-китайската зона за икономическо развитие. Искаме да разберем какви са най-добрите възможности за сътрудничество в областта на индустрията, логистиката и търговията", посочи директорът на "Свободна търговска зона Циндао" при посещението на място в ЕКЗИР.
Визитата бе специално снимана от екипа на китайската информационна агенция Синхуа.
"Радваме се да видим, че държавната и общинска власт подкрепят развитието на Тракия икономическа зона и особено частта и Евро-китайска зона. Преди 35 години Китай стана дом за чуждите инвеститори, в резултат, на което се създадоха много могъщи предприятия. В момента политиката, стратегията на нашето правителство "Един пояс, един път" повелява тези големи компании да инвестират навън", разясни Ванг.
Ангел Христозов, председател на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие и Хуайуе Ванг, директор на "Свободна търговска зона Циндао" подписаха меморандум за разбирателство и за насърчаване на икономическия и културен обмен и сътрудничество.
Двете страни се договариха за създаване на платформа, която да е в услуга на местните предприятия. На срещата стартира и разработването на конкретен меморандум между "Свободна търговска зона Циндао" и "Евро-китайската зона за икономическо развитие".
Подписването му ще стане по време на форума за търговия и инвестиции между Китай и страните от Централна и Източна Европа в Нинбо от 8 до 12 юни.