"Колкото е по-силна науката, толкова по-добре се развива и самият град. Още повече, когато говорим за наука, пряко свързана със земеделие и растения, най-правилното място за това е Пловдив и регионът, където е разположена около 80% от науката в агросектора." Това заяви кметът Иван Тотев по повод днешното решение на пловдивския Общински съвет да даде право на строеж за Център по растителна системна биология и биотехнология на територията на район "Тракия", предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Още когато научихме, че има такъв проект, най-естественото нещо за нас да го подкрепим", категоричен бе той. Градоначалникът не пропусна да коментира и проточилите се над час дебати с думите: "Тръгваме с типичния пловдивски страх "Какво би се случило, ако нещо се провали?". Ако тръгваме с тази нагласа, то по-добре да не почваме. Но дори и всичко да се провали, пак ще имаме земя, която без съмнение си остава общинска. В момента даваме право на строеж на база на конкретен проект за образование, самият имот е отреден за образование. Там не може да има нищо друго, освен образование", успокои притесненията Иван Тотев. По думите му ползите от проекта са много повече - голям брой чужди научни работници, които ще пристигнат тук, обмен и сътрудничество с най-големите научни центрове в Европа, привличане на нови компании.
Кметът вече определи проекта PlantaSYST като най-високо бюджетният за Пловдив. Стойността му е огромна - 15 млн. евро, осигурени от Евросъюза, инфраструктурната част се поема от управляващия орган в България, а от Общината се иска единствено правото на строеж за нов кампус. Всъщност Центърът вече работи, налице са първите му резултати и успехи. Новият кампус пък предстои да бъде построен в рамките на три години след провеждане на съответните обществени поръчки.