Около 4 500 000 лева приходи от "синя зона" очаква община Пловдив през тази година, предаде репортер на
. За сравнение - през 2015 г. в хазната са събрани 3 700 000 лева. Планираните разходи за звеното пък са в размер на 2 млн.лева.
"Синя зона" категорично не е на загуба, но не е и златна кокошка, тъй като това не е и основната й функция", коментира кметът
Иван Тотев.
По думите му най-важната задача на зоната е да регулира паркирането в централната градска част.
"В момента ситуацията в Пловдив е такава, че въпреки "синята зона" проблемът с паркирането остава", посочи Тотев.
Той поясни, че една от причините е, че има много талони за живеещи в "синята зона":
"По наредба всеки има право да си закупи годишен талон, но той паркира в улици, които се ползват в двоен режим - от живущи и от приходящи. Има случаи, в които шофьор може да обикаля и пак да не си намери място."
Второто важно условие е "синята зона" да не бъде субсидирана от Община.
"За миналата година имаме разходи за звеното в размер на 2 млн. лева, а приходите са 3 700 000 лева. Тази година ще гоним числа от порядъка на 4 500 000 лева, като разходът остават на нивата от 2 млн., защото не предвиждаме назначаване на хора. Дори, според темпа на работа, в края на годината може да говорим за повишение на заплатата на служителите", поясни Тотев и обобщи:
"Синя зона" категорично не е на загуба, не е субсидирана от Общината. За съжаление обаче не си изпълнява основното задължение - винаги да осигурява паркоместа в центъра".
Припомняме, че от 1 май цената за паркиране в зоната става 1,50 лева с ДДС. Планира се и поставянето на три апарата, които ще могат да формират цена на билет и за по-малко от час.