Фокусът в работата на администрацията на район "Централен“ още от началото на годината е насочен върху проектирането за озеленяване на малки междублокови пространства и паркинги. Прави се вътрешно проектиране, за да може след това да се пристъпи към съгласуване с другите институции – комисията към ОКТ за безопасност и транспорт на движението, след това с КАТ и така да има проектоготовност, за да може във всеки момент в който има наличен финансов ресурс час по-скоро да започне изграждането на различни обекти. Това каза в интервю за Plovdiv24.bg кметът на район "Централен“ Георги Стаменов, който е на поста трети мандат.
През годината, разбира се, ще продължи традиционното закърпване на дупки и неравности по пешеходните тротоари. Сред по-големите проекти, които евентуално би могло да се реализират, е парк "Парашутна кула“. Кметът смята да иска от община Пловдив финансиране за реновиране на парка, което никога до сега не е правено, няма осветление, няма трайни настилки. "Направихме конкурс, имаме спечелил с идейна разработка. След малка корекция на идейната разработка и даване на повече зеленина и по-малко урбанизирани алеи смятам, че може да стане чудесен проект“ – коментира Стаменов.
Мисли се и в посока облекчаване на паркирането в района. Една от идеите е огромният 12-метров тротоар пред ПГЕЕ да се раздели, да остане 5 метра, а на останалото пространство да се направят паркоместа за косо паркиране. Ще иска финансиране за ремонт на паркинга на "Васил Априлов“, който от години тъне в прах и кал. Там идеята е да се сложи паважна настилка, за да бъде екологичен и да съхрани духа на Пловдив. Коментират се възможностите за подземни паркинги под Хуманитарната гимназия, ОУ "Кочо Честименски“, СУ "Климент Охридски“ с необходимите ОВК инсталиции, за да се гарантира, че всички газове ще бъдат пречиствани, което ще гарантира екологията.
Кметът и тази година ще иска целево отделяне на средства за хълмовете, за подпорни стени, пренареждане на калдъръм, осветление, където е необходимо. Възложил е пълно обследване на подпорните стени на река Марица в участъка на района, за да може всички компрометирани участъци да бъдат заснети, след което да се търси финансиране за възстановяването им.
"Няма част от нашия район, която да не познавам прекрасно. Истината е, че финансовите средства не достигат, за да може всичко в учестени срокове да бъде реновирано“ – споделя в интервюто Стаменов.
За проекта за реновиране на ул. "Младежка“ в отсечката от кръстовището на булевардите "Васил Априлов“ и "Шести септември“ до бул. "Копривщица“ има издадено строително разрешение. Районният кмет е подал докладни до кмета Костадин Димитров и вицекмета Владимир Темелков да потърсят възможности за целево държавно финансиране или по европейски програми, за да може през 2026 г. да започнат строителните дейности. По същество, това е кардинален ремонт и той обхваща пълна подмяна на подземната и наземната инфраструктура. Превръщането на "Младежка“ във вторичен градски център по КСС ще струва 14 милиона с ДДС.
По идеята на Стаменов общината да откупи Пешеходния мост от ББР засега не се работи. Районният кмет е категоричен че мостът трябва да стане общински. Ако това се случи, ще бъдат решени няколко проблема. На първо място, ще се намери дом на кметството на район "Северен“, което може да се премести във високата постройка от северната страна на моста. Сградата откъм "Марица юг“ пък ще може да се превърне в социален комплекс. Не на последно място, ще се възстанови първоначалната функция на моста.
Пловдив ще изглежда подреден в края на настоящия управленски мандат през 2027 г., убеден е Стаменов. "Няма нищо по-хубаво от това един район или един град да бъдат подредени. Това е като един дом - ако той е подреден, няма значение дали домът е на 3 месеца или 30 години, той е еднакво приятен за използване. Ако е разхвърлян, ако в ъгъла виждаме изхвърлени опаковки, тогава не ни дава това спокойствие и любов, за да му се порадваме“ – каза районният кмет.