Ремонтът на Дондуковата градина в Пловдив напредва, работи се активно там, съобщи в интервю за Plovdiv24.bg кметът на Район "Централен" Георги Стаменов.
"Две от подземните помпени шахти в градината вече са изградени. Те ще обслужват водните атракциони. Бетонът на сухия фонтан също е положен. През тази седмица трябва да се сложи подложният бетон и на големия централен фонтан", добави Стаменов.
Детските площадките вече са излети и ще се слага подложна настилка и ще се монтират съоръженията там. Подземните комуникации, като канализация и водопроводни, са изградени на 90%, напоителната система на целия парк е на 80% изградена. Има една забавяме там поради факта, че ще се пусне още един клон за напояване, който да обхване детска градина "Майчина грижа" и двора на район "Централен", за да се напояват и те, вместо да се използват водоноски, както досега. По този начин кардинално ще се реши този въпрос и за тях. Слаботоковите инсталации за озвучаване и интернет също са пуснати на 100%, инсталациите за осветление - на около 70%.
Районният кмет заяви още, че средата на месец август ще може да се започне от единия край за полагане на настилките в парка. По думите му, фирмата е подходила много съвестно към обекта.
Пусковият срок е през месец април догодина. Но Георги Стаменов смята, че до края на тази година паркът ще бъде завършен на 100%.
Дондуковата градина в Пловдив е първата градска градина не само в града, но в България. След освобождението е възложено да се изгради като паркова среда.
Тя предхожда изграждането на Цар Симеонована градина. Обектът е от национално значение.
Има редица изисквания по проекта, като едно от тях е максимално да се доближава до автентичния вид на градината и да се използват само естествени материали. Именно по тази причина всички настилки и бордюри ще са от гранит.
На гърба на сградата, която днес е Природонаучният музей, е имало беседка, в която са се взимали важни за града решения. Предвидено е тази беседка да бъде възстановена в първоначалния и вид, посочи още Георги Стаменов. Тя ще се обвърже с Природонаучния музей, като на нея ще се правят зелени уроци, там ще могат да изчакват и групите за посещения на музея. Предвидено е и това нещо в проекта.
В интервюто с Георги Стаменов ще чуете още докъде е стигнал ремонта на Хуманитарната гимназия в Пловдив, както и ремонта на къща Ламартин. И още - какво се случва с тепетата и проектите предвидени там, ще видим ли на Сахат тепе възстановен водния часовник от 127-ма година, има ли вече визия за бившата сграда на БНБ, колко са пустеещите и рушащи се в района сгради и още теми.