След като ви разказахме за
тежката съдба на архитектурния шедьовър в Пловдив – Божиловия чифлик на улица "Мали Богдан", надникнахме и в административната част на проблема. От
Plovdiv24.bg решихме да говорим с кмета на район "Централен"
Георги Стаменов, за да видим какво може да бъде направено за имота.
От него разбираме, че ситуацията със сградата обаче е доста по-специфична, отколкото изглежда: "Самата сграда, мисля, че попадаше в имот, който е общинска собственост, но сградата е частна. Доста наследници съответно. Съдейки по развитието на този казус, няма воля за реставрацията на тази сграда. По-скоро идеята им е друга, но е трудно реализуема", каза кметът и посочи като вероятни намерения за строителство.
Въпреки че сградата е защитена, тя все още е в критично състояние. Стаменов разкри, че има предписание, изпратено на собствениците както от администрацията, така и от инспектората по Министерството на културата, но безрезултатно.
"Изглежда, че кметството ни е безсилно. Процедурата е сложна, а проблемът много по-дълбок. Намесата във всяка една такава сграда със статут се извършва след съгласуване на проекти и издаване на разрешение за строеж. То трябва да се изисква от 100% от собствениците.
Съответно се получава пак от 100% от собствениците срещу подпис, тогава влиза в сила. Дори да има един човек с един процент, който да бъде несъгласен с този акт за реставрация на такъв обект, не може да влезе в сила по надлежния ред. Затова казвам, че законодателят трябва да помисли за тези специфични случаи, за да може да има една доста по-голяма оперативност", каза още той.
Така като първа необходимост кметът посочва ревизия на закона за културното наследство: "Трябва да се ревизира, и то основно и като правомощия, и като начин на опазване, и като санкции спрямо недобросъвестни собственици. В крайна сметка, ако един човек няма възможност да поддържа такъв тип актив, следващият логичен въпрос е дали той трябва да го притежава."
Стаменов апелира собствениците на такъв тип сгради да бъдат по-усърдни.
"Добрите примери са ни пред очите, виждаме как над 80% в ансамбъл или единични паметници вече са реставрирани и имат един прекрасен вид. Истината е, че на много места има доста съсобственици. Но нека да положат необходимите грижи и тази прелест, тази история да бъде съхранена".
Съдбата на Божиловия чифлик е важна за нас, защото тя е и съдбата на още много стари къщи, паметници на културата. Заради невъзможната комуникация със собствениците, усложнените административни процедури и като цяло не достатъчните действия от страна на Министерство на културата, ежегодно стотици такива обекти споделят съдбата на Божиловия чифлик, а дори и по-унизителна.
От
Plovdiv24.bg ще продължаваме да следим развитието на случая.
Велизара Ангелова