Най-меко, дипломатично и по банкерски, според общинския съветник арх. Атанас Недевски, директорът на Европейската банка за възстановяване и развитие за България Даниел Берг заявил при днешната си среща с кмета, че проблемът за зациклилия 30-милионен заем за ремонт на малките улици не е в тях, а в нашата мила родина, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
"Не е и в общината. Над 1000 страници изписахме и над 9 доклада от експерти на банката са подготвени от времето, когато на същата дата преди 2 години започнахме първите разговори за заема", уточни зам.-кметът Александър Константинов. До момента лично той е изпратил поредица от писма до финансовия министър със запитване за обещаното насърчително писмо след онова първото, с което вицепремиерът сложи вето на така желaния кредит.
Според Славчо Атанасов, случаят със спрения заем за Пловдив е безпрецедентен не само за България, но и за Европа. Не се било случвало досега - въпреки кризата, финансовият министър да спъва други общини за заеми. София например току-що била изтеглила 18 млн. евро за обновяване на тролейбусния си парк. Същевременно общината се въздържала от агресивни контрамерки, защото щяла да чака благословията на Дянков за още 2 кредита от ЕБВР.
"Ще ни трябват средства за съфинансиране на големия воден проект в размер на 52 млн. евро и за устойчив градски транспорт, за около 30 млн. евро. Общината сама няма възможност да извади тези милиони от бюджета си, за да плати своите от 5 до 8 % по проектите", обясни зам.-кметът Георги Търновалийски.
Славчо Атанасов не се е отказал от заема, още повече, че той е сред набелязаните приоритети в неговия меморандум. "Борбата продължава, на ход е тихата дипломация", подчерта той.