"Общината е тази, която пази обществения интерес." Това заяви кметът
Иван Тотев по повод предложенията на местната гражданска инициатива "Да спасим културен център "Тракарт" за удължаване концесията на подлез "Археологически" (изтича в края на лятото) и създаване на гражданска квота, която да съблюдава и гарантира прозрачността при взимане решения за антична сграда "Ейрене", предаде репортер на
Plovdiv24.bg. "Концесията изтича, най-нормално е Общината да реши какво да прави. Но не е така - имаме подписки, имаме недоволство. Кой пази обществения интерес - Общината с близо 400 000 гласоподаватели или 500 подписа. Кое е по-силното?", коментира той. "Но ето виждате – 500 подписа са по-силни и Общинският съвет на Пловдив взима решения да обмисля."
Обсъждането в залата бе емоционално, но стигна до рационално решение.
Съветниците дадоха възможност и на самия концесионер да защити политиката си през последните 15 години. Преизпълнена концесионна договорка отчете Георги Иванов - Жорж Трак, отчете общи инвестиции в размер на над 1 200 000 лева, 609 000 от които заплатени на Общината под такси по договора.
"Лесно може да се установят материалните инвестиции, но е трудно да се установят нематериалните, грижите и усилията през всички тези години", заяви той.
Кметът пък настоя за експертен дебат.
В крайна сметка съветниците решиха (по предложение на "Кауза Пловдив") създаване на комисия, която ще бъде оглавена от зам.-кмета по общинска икономика Роазлин Петков и ще включва по един представител от всички групи в местния парламент, по един представител на нечленуващите в групи, трима общински служители, излъчени лично от кмета
Иван Тотев, както и по един представител на Археологическия музей, НИНКН и на гражданската инициатива. Те трябва да излязат със становище до края на месец юни.
Значение за решение на казуса ще има новия закон за концесиите, който трябва да влезе в сила през лятото