Кметът запали първата свещ на празника Ханука в Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:04 / 08.12.2023
3041
По покана на организация на евреите "Шалом", кметът на Пловдив Костадин Димитров и заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов бяха гости на еврейския празник Ханука в Синагога "Цион" в Пловдив.

Ханука е един от най-важните еврейски празници. Той се отбелязва на 25-ия ден от месец "кислев" по еврейския календар. Традицията е запазена от хилядолетия във всеки еврейски дом. Това е празник на светлината, в който за здраве, мир и любов в продължение на осем дни се палят осем свещи. Всяка година празникът е на различна дата, тъй като еврейският календар е лунен, а не слънчев.

Свещникът по случай Ханука има девет свещи, като последната девета свещ се намира в центъра на свещника и само от нея е позволено да се запалват останалите свещи. Този свещник се нарича "ханукия". Всяка година на Ханука основната свещ се пали от уважавана от еврейската общност личност.

Тази година честта да запали централната свещ бе оказана на кмета на града  Костадин Димитров. След като запали пламъка на "ханукията", той отправи благопожелания към пловдивската еврейска общност за празника, като завърши приветствието си с поздрава на иврит "Хаг Ханука Самеах !"

Празникът Ханука е посветен на повторното освещаване на Храма в Йерусалим преди близо 22 столетия. Тогава малка група евреи се разбунтува срещу най-силната за онова време армия, завладяла целия Изток. Бунтовниците начело с Юда Макавей побеждават войските на трима сирийски генерали и освобождават Йерусалим и храма. След победата на макавеите от храма е изхвърлен езическият олтар и храмът е повторно осветен.

Оказва се, че поробителите са откраднали традиционния свещник "менора", а от ритуалното масло е останало само за един ден. Тогава се случва чудо и маслото гори и осветява храма цели 8 дни. Затова Ханука се смята за празник на светлините и всяка вечер се пали по една нова свещ, докато станат общо осем.

Ханука е семеен празник, особено популярен сред децата, защото получават подаръци и лакомства в продължение на 8 дни. По време на тържествата се изпълняват специални празнични песни. Приготвят се ястия с растителна мазнина, напомняща за ритуалното масло в храма. Най-разпространени са картофените палачинки "латкес" и поничките с пълнеж от сладко. За празника се приготвя специална храна, която е символ на радостни събития и затова е сладка.

Ханукията се поставя на перваза на прозореца, като по този начин се изпълнява заветът "да се разкрие чудото на всички". Вярва се, че светлината на Ханука разпръсква злото, затова в миналото е било прието да се помага на нуждаещите се с пари, за да може всеки да си позволи да празнува празника. На децата се дават подаръци и пари, като част от тези пари трябва да се дадат за благотворителност – така децата се учат да управляват полученото и да бъдат щедри и състрадателни.

Виж коментарите (0)

Още по темата (293):
12.10.2024 Във Велинград или Мексико за Нова година? Офертите ще ви оставят без думи
23.01.2024 За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта през януари 
14.01.2024 Днес е ромската Нова година - Банго Васил
13.01.2024 Този ли е най-депресивният месец?
07.01.2024 "Каритас": Благодарим, Plovdiv24.bg!
07.01.2024 Православният свят празнува Коледа по стар стил
Още новини от Новини от Пловдив:
Талантливо момиче от Пловдив е сред победителите в националния ко...
Посочиха смущаващ факт покрай трагедията със загиналите край "Гра...
Кметът на Пловдив: За три дни решихме голям проблем
Успешна японска компания инвестира 60 млн. лв. в завод край Пловд...
Изтърбушиха бившия White Bar на Главната
Умъртвиха 900 птици в Пловдивско заради огнище на птичи грип


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).