Когато и Пловдив си имаше Айфелова кула
Северната част на район "Южен" е известена още с името Кючюк Париж, или просто Кючук. На турската думата "кючюк" означава малък, тоест името на квартала е Малкият Париж.
Дългогодишен символ на "Кючук Париж“ е Оловната кула на Сачмената фабрика, построена през 1927 г. от Иван Нейков и най-високото съоръжение в Пловдив през онези времена. Издигала се е на 30-40 метра височина.
От станалата прочута кула се е изливало олово през цедка и падайки, капките са придобивали идеалната форма на съчми, след което оловото е застивало във водния басейн отдолу.
Кулата наподобявала по формата си парижката Айфелова кула и била единствената на Балканския полуостров, в която се получават оловни сачми по естествен капков път.
Спорен остана въпросът дали Кулата е причина кварталът да се нарече "Малкия Париж". Според някои това име е съществувало и в по-ранни години. Кварталът е наричан и с други имена, но очевидно съществуването на кулата е подсилило точно "Кючук Париж". Интересно е, че и други градове са били сравнявани с Париж или с Венеция, но в случая с пловдивския квартал става дума за самоирония. Кючука е бил точно обратното на Париж – с кирпичените си къщурки и кални улици.
Спорен остана и въпросът дали кулата е можело да бъде спасена или вече е била достатъчно амортизирана и опасна
Разрушена е през 2002 г. Сега на нейно място има голям жилищен блок.