Редовен читател на
Plovdiv24.bg се свърза с редакцията, за да изкаже мнение по много актуален и наболял въпрос относно паркирането в синя зона на града, и по-специално, на автомобилите със стикер за инвалиди. Даваме му думата сега:
Уважаема редакция, на 25.11.2020 г. публикувахте материал
"Андрешко си мисли, че прецаква системата“. В него се постави въпрос за злоупотребите на лица, ползващи инвалидни стикери. Повече от два месеца никой от ръководните органи не взе становище по повдигнатия проблем.
От тогава до сега станахме свидетели на:Увеличение на времетраенето на синя зона;
Липса на събираемост в бюджета на 20 000 000 лв;
Все по-голяма липса на места, което подтиква допускането на спиране от двете страни на еднопосочни улици (ул. "Хан Кубрат").
Както беше прогнозирано в предишната статия, злоупотребите с ползването на инвалидни стикери нарасна неимоверно. В момента общината прави бюджет за 2021 г. и се чуди как да закърпи дупките в приходите. А в същия момент, само в карето около централата на "Паркиране и репотриране" на ул. "Христо Г. Данов" в момента има 24 паркирали коли с инвалиден стикер, които ползват улиците за безплатен паркинг и си ходят безпроблемно на работа целодневно.
По тарифа за два лева на час, тези им действия, на дневна база, нанасят щета в размер на 480 лв., на седмична база - 2880 лв., на месечна - 11 520 лева, а на годишна - 138 240 лв.
И това са суми само от едно мало каре в централна градска част. Само можем да гадаем за размера на огромните суми, които се пропуска да бъдат реализирани като приходи на годишна база. Освен това допускането на погазване на законовата уредба препятства изпълнението на основната функция на сина зона, а именно: регулиране на потока на паркиране и осигуряване на по-голям достъп до места на живущите в такива зони, както и на хора с краткотрайно паркиране. Сега и да искаш някъде да спреш и да си платиш, не можеш заради постоянно пребиваващите "инвалиди“.
Предвид горното моля да зададете отново въпросите към зам.-кмета Тодор Чонов и директора на ОП "Паркиране и репатриране":
Кога ще почне да се упражнява контрол и да не се допуска безплатно паркиране с инвалиден стикер извън маркираните затова места в обхвата на "синя зона" и то до 3 часа на ден?
Правено ли е проучване каква е стойността на несъбраните суми на годишна база от така паркиращи целодневно "инвалиди“?
Да се надяваме, че институциите ще реагират своевременно и ще пресекат практиката всеки да взема телковото решение на баба и дядо и да ходи да вади пропуск!